Od smrtonosne do hronične bolesti: Sagovornici UNE o značaju skrininga za rano otkrivanje raka pluća

Mogućnost oboljenja imaju i nepušači - oni čine 10 odsto ukupne statistike obolelih

Autor: Zorana Nikoletić
10.11.2024. 22:03
  • Podeli:

Šta nam znači čist vazduh, ukoliko sami u sebe unosimo dim? I to duvanski, koji je glavni uzročnik karcinoma pluća. Srbija zauzima drugo mesto u svetu po broju obolelih od te bolesti, zbog čega je uveden skrining za njegovo rano otkrivanje. Da je to dobar potez, dokaz je i Đurđina Jovanović, pacijentkinja koja, zahvaljujući inovativnoj terapiji, živi sa karcinomom već nekoliko godina.

Intenzivan kašalj, otežano disanje, iskašljavanje krvi, gubitak telesne težine i apetita, najčešći su simptomi karcinoma pluća. Neretko se javlja i hroničan umor, koji obično zanemarujemo. E baš on je naveo Đurđinu Jovanović da uradi skrining iako nije bila strastveni pušač. Ubrzo joj je dijagnostifikovan rak pluća sa metastazama, što je slučaj čak kod 60 odsto pacijenata.

"To je već bio četvrti stadijum. Neko sam ko ima iskustva i sa prvim, drugim, trećim i četvrtim stadijumom. Čekajući da se urade biopsije i da se krene sa terapijama, moje zdravstveno stanje je naglo počelo da se pogoršava, tako da sloboodno mogu reći da sam prvu terapiju primila u terminalnoj fazi, bar početak te neke terminalne faze, kada nisam mogla samostalno ni da dođem. Jako sam se loše osećala, ne nadajući se uopšte da ću da živim", kaže Đurđina, pacijentkinja koja živi sa rakom pluća.

Mogućnost oboljenja imaju i nepušači - oni čine 10 odsto ukupne statistike obolelih. Nije dokazano da li elektronske cigarete povećavaju rizik za nastanak karcinoma pluća, ali struka ne podržava njihovu konzumaciju, kaže docentkinja i doktorka Milica Kontić Jovanović.

"Pušenje je glavni faktor rizika za nastanak ne samo ove nego i drugih karcinoma što možda ljudi toliko i ne znaju. Pušenje zaista ima, da kažem ozbiljne posledice po zdravlje i to je možda sada prilika da pomenem koliko je važna prevencija za sve ove bolesti naročito za karcinom pluća koji jeste toliko smrtnonosan da je najbolje sprečiti nego lečiti", istakla je doc. dr Kontić Jovanović, načelnica odeljenja za molekularnu i imunoterapiju karcinoma pluća u Klinici za pulmologiju Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije

Svi stariji od 50 godina, a pogotovo dugogodišnji pušači, trebalo bi jednom godišnje da idu na skener grudnog koša. Zračenje nije veliko, a pomoću njega može da se otkrije karcinom pluća u ranoj fazi. Đurđini Jovanović inovativne terapije pomogle su da, kaže, živi i duže nego što je mislila. Sada radi preglede na svaka tri meseca, a terapije dobija na šest meseci. Njena bolest tretira se kao hronično stanje, a skeneri pokazuju zadovoljavajuće rezultate. 

"Vi niste prvi stadijum i vi ste gotovi! Jeste neizlečivo, jeste mnogo teže, ali nema odustajanja! Znači svima ovo može da se desi, kao što vi mislite, na primer, 'e sad to meni ne može da se desi da ja dobijem karcinom'. Obrnuto, kad dobijete karcinom svi vas otpišu - e baš može da se desi da vi budete taj koji će svojim ponašanjem, borbom, optimizmom, pokazati da to zaista može da se svede na hronično stanje i da možete da idete ruku pod ruku i sa onima koji su zdravi", zaključila je Đurđina Jovanović.

I proslavljeni košarkaš Žarko Paspalj dugogodišnji je pušač i odazvao se pozivu da uradi skrining pluća. Poziva i druge poznate ličnosti da učine isto i tako daju primer drugim ljudima. Dođi na vreme, rani pregled spasava život!

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()