Cistična fibroza najčešća je od retkih bolesti u Srbiji
"Zajednička pobeda nad cističnom fibrozom" naziv je konferencije koju je održalo Udruženje za pomoć i podršku osobama sa cističnom fibrozom Srbije. Zahvaljujući saradnji i podršci civilnog i državnog sektora, ostvarene su pobede koje za obolele od te bolesti život znače.
Retka, nasledna, neizlečiva, uzrokovana greškom gena – samo su neke od reči koje opisuju cističnu fibrozu od koje boluje oko 300 ljudi u Srbiji. Njihov prosečan životni vek, do pojave leka Trikafta, bio je samo 25 godina.
Potpredsednica Udruženja za pomoć i podršku osobama sa cističnom fibrozom Srbije Jelena Mandić i sama se bori s tom retkom bolešću. Najteže u toj borbi pada joj nerazumevanje okoline, poslodavaca, ali šaljivo kaže da je zahvaljujući Trikafti nadživela sama sebe.
"Doživela sam 36. godinu, imam terapiju koja me je spasila i produžila mi taj vek, i samim tim mogu da radim, živim normalno i ne razmišljam o tome da li ću doživeti sutra, da li ću biti u stanju da ustanem iz kreveta i da li ću moći da odem na posao," ističe Mandić.
Dragani Grubić bolest je dijagnostikovana je sa devet godina, bila je životno ugrožena, a danas je mama jednog Alekseja koji je postao poznat kao prva Trikafta beba u Srbiji.
"Na terapiji sam od 24. decembra 2021. godine, odmah je viđen boljitak, bukvalno prvi dan ja sam se osetila mnogo bolje, naravno taj boljitak je samo sve više i više rastao, i ja sam na kraju bila u stanju da preguram trudnoću i da na svet donesem zdravu bebu," kaže Grubić.
Cistična fibroza najčešća je od retkih bolesti u Srbiji. Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić, ističe da je sistem prepoznao potrebe ovih pacijenata i da je ostvaren veliki napredak u njihovom lečenju.
"Kruna je bila upravo formiranje Kancelarije za retke bolesti i taj multidisciplinarni pristup, jer zahvaljujući multidisciplinarnosti ne samo u dijagnostici i terapiji već i u drugim oblastima samo može da se poboljša položaj ne samo obolelih od retkih bolesti već i njihovih porodica," kaže direktorka RFZO prof. dr Sanja Radojević Škodrić.
Na konferenciji je istaknuto da je još jedan izuzetan uspeh na koji su ponosni svi koji učestvuju u ovoj borbi - posle sedam godina čekanja jedan pacijent iz Srbije dobio je nova pluća u Mađarskoj.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.