Olakšajte sebi menopauzu: Dr Mihajlović za UNU objašnjava kako prirodnim preparatima ublažiti simptome

Ženama pored svih simptoma vrlo često teško pada i prihvatanje same činjenice da ulaze u jedno skroz novo doba života

Autor: Promo
02.03.2024. 10:44
  • Podeli:

Tokom životnog veka žensko telo prolazi kroz mnoge promene, a sa pravom možemo reći da je menopauza jedna od najvećih. Menopauzom se naziva period života kada prestaje produkcija jajnih ćelija i kada se nivo hormona estrogena u telu smanjuje. Menstruacije postaju sve ređe, a zatim se obustavljaju u potpunosti. 

Kada pomislimo na menopauzu, najčešći simptomi koji nam padaju na pamet su talasi vrućine, noćno znojenje, umor, problemi sa spavanjem i izostanak menstruacije. Međutim, lekari objašnjavaju da postoje i drugi znaci koji otkrivaju da se bliži menopauza, a mi ih nikada ne bismo povezali sa ovim stanjem. Postoji nekoliko neobičnih simptoma, a jedan od njih je peckanje u ustima. 

Kako ublažiti simptome menopauze objasnila nam je dr Slađana Mihajlović, upravnica Bolnice za ginekologiju i akušerstvo KBC “Dragiša Mišović”. 

"Menopauza je najvulnerabilniji period žene, kada se od neke 49. do 51. godine dešavaju promene sa izostankom menstruacije i sa različitim simptomima poput nesanice, razdražljivosti, umora, depresije, nezadovoljstva, a zatim i suvoća vagine, bol vagine, bol i u mišićima, kostima i mnogi drugi. Ti simptomi mogu da krenu već od 42. godine, jer su sve žene individue za sebe, pa se mogu javiti u različito vreme. Tada lekari moraju da daju neku pomoć da se spreče i smanje takvi poremećaji, neprihvatljivo je da žena danas ima takve poremećaje", ističe doktorka. 

Postavlja se i pitanje postoje li prirodni preparati koji su efikasni za perimenopauzu i menopauzu.

"Kada se obavi rutinski ginekološki pregled, lekari na početku daju prirodne preparate, kao što su fitoestrogeni. Na tržištu postoji već dvadeset godina preparat fitoestrogen sa vitaminom E, Oestrofact® E, koji može da ublaži simptom kod pacijentkinje i ona se bolje oseća i on se može koristiti dugi niz godina. Takođe, mogu se uključiti i preparati hormonskog tipa, jer je to stanje hormonskog deficita. Fitoestrogenske preparate žene mogu koristiti godinama potpuno bezbedno. Ranije je životni vek žene bio kratak i one nisu znale za menopauzu", ističe dr Mihajlović i dodaje: 

Foto: UNA

"Sada su žene jednu trećinu života u menopauzi. Od poslednje menstruacije kada prođe godinu dana one su u menopauzi i one tada moraju da budu zaštićene od svih simptoma i bolesti koje mogu da se jave zbog deficita hormona. Preparat za žene se može napraviti i lokalno, kada se javi suvoća vagine i smanjeni libido, nemogućnost da imaju seksualne odnose, tada dajemo Oestrofact® HL, gde imamo fitoestrogen plus mlečnu kiselinu, plus hijaluron koji danas sve više upotrebljavamo. Tako se smanjuju svi ti simptomi, a kod nekih žena i potpuno nestanu i mislim da je u današnje vreme nedopustivo da jedna savremena žena bude bez date terapije od strane svog ginekologa. "

Ženama pored svih simptoma vrlo često teško pada i prihvatanje same činjenice da ulaze u jedno skroz novo doba života, zato je veoma važno da vide i rezultate date terapije. 

"Već posle mesec, do dva meseca korišćenja ovakvih preparata, dobro se osećaju. Volim kad mi se pacijentkinja vrati i kaže da se posle korišćenja fitoestrogena sa vitaminom E, Oestrofact-a E, oseća bolje. Nikome od nas nije prijatno kada pacijentkinja dođe i kaže da je bezvoljna i da se loše oseća, volimo da taj pregled bude lagodniji za ženu i da se vrati i kaže da smo našli pravi preparat za nju. Može se koristiti i za perimenopauzu, odnosno za period prelaska u menopauzu. Menopauza traje jedno dvadesetak godina, a onda ulaze u novi stadijum i tada treba da dolaze i da se redovno kontrolišu, na preventivne ginekološke preglede jednom godišnje", poručila je dr Snežana Mihajlović. 

Foto: Shutterstock

menopauza je prirodan deo života svake žene. U ovom zrelom dobu nastupa period kada bi žena ponovo trebalo da nauči kako da sebi bude na prvom mestu. Zbog toga je jako važno da vodi računa o svom telu i odgovara na sve signale koje joj organizam šalje. Ne sme zaboraviti na dnevne rituale, odmor, negu lica i tela, unos dovoljne količine vitamina i minerala, fizičku aktivnost, niti sme da zaboravi da uočava simptome i odgovara na najbolji način na njih. 

Takođe, menopauza nije kraj seksualnog života. Važno je znati da postoje načini da se održi intimnost i zadovoljavajući seksualni život čak i tokom ovog životnog perioda. Budite otvoreni za razgovor sa partnerom i lekarom o svojim potrebama i izazovima, jer uz podršku i pravilno lečenje, možete nastaviti uživati u intimnim trenucima i nakon menopauze.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()