Pre nego što uključite rashladni uređaj, uključite i svest o prevenciji
Klima-uređaji postali su sastavni deo našeg životnog okruženja. Radimo u klimatizovanim prostorijama, živimo u klimatizovanim stanovima, boravimo u tržnim centrima i marketima. Međutim, ako se taj preko potreban uređaj, posebno tokom letnjih meseci i visokih temperatura, ne održava redovno, to se može negativno odraziti i na naše zdravlje. UNA pita koliko često treba čistiti filtere klima-uređaja i kakve posledice neodgovarajuća briga može da uzrokuje?
Iza prijatnog povetarca iz rashladnog uređaja mogu se kriti nevidljive opasnosti. Njegovo redovno održavanje i čišćenje neophodno je zbog više razloga.
S vremenom rashladnim uređajima ističe garancija, životni vek se smanjuje, ali najopasnije je to što se nakupljaju buđ i razne naslage koje tokom hlađenja zagađuju vazduh u prostoriji. Klima-uređaje trebalo bi kompletno čistiti jednom-dvaput godišnje. Smostalno pranje preporučuje se jednom mesečno, ali je to, upozorava naš sagovornik, samo privremeno rešenje.
"Koje god dezinfekciono sredstvo da koristite nećete pogrešiti. Mi imamo neka naša koja se kupuju na veće količine, nema ih u komercijalnoj prodaji. To se sve nakvasi, očisti, oriba i pusti se da hladi i oseti se velika razlika u kvalitetu vazduha. Kada klima hladi, pošto je u prostoriji mnogo toplo, freon prolazi ovuda, koji je hladan, tu se stvara kondenzacija koja upada u ovu kadicu, to je ono što izlazi napolje, pošto je tu mnogo prašine i kondenzacija tu se, vidite sta stvara, i buđ i sve", kaže Uroš Veličković, majstor za klima-uređaje.
A pored buđi, klima-uređaji, ako se ne čiste, mogu biti i leglo različitih baketrija i virusa, koje kasnije udišemo i koje mogu izazvati alergijske promene poput peckanja u očima, curenje nosa, bol u grlu, ali i zapaljenje pluća izazvano bakterijama koje se mnogo teško leči, kažu stručnjaci.
"Ukoliko imate ozbiljne forme zapaljenja pluća onda imate visoku temperaturu, malaksalost, drhtavicu, možete iskašljavati beličast sadržaj, žućkast sadržaj, zavisi od baketrije koja je prouzrokovala zapaljenje pluća", istakao je prof. dr Petar Otašević, upravnik Klinike za karidologiju Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje.
Pre nego što uključite rashladni uređaj, uključite i svest o prevenciji. Redovno čišćenje i servis nisu samo savet već i odgovornost kako bi boravak u zatvorenom prostoru bio bezbrižniji i zdraviji.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.