Pitate se kako izlečiti mamurluk od sinoćnjeg nezaboravnog provoda
Iako neki tvrde da hladna pica ili masni sendvič sa slaninom može smanjiti mamurluk, postoje naučni dokazi da određena hrana leči mamurluk.
Saznajte koja hrana može ublažiti ili ukloniti posledice izlaska, a koju biste hranu treba izbegavati u širokom luku.
Svima su nam poznati sledeći simptomi mamurluka: mučnina, osetljivost na svetlo, glavobolja, bol u mišićima, proliv i smanjene motoričke spobnosti. Svi ti simptomi posledica su hormonalne promene u telu i hemijske reakcije uzrokovane toksinima od alkohola, podseća portal FiniRecepti.
Kad se probudite te imate osećaj kao da će vam glava eksplodirati, prvo trebate uneti nutrijente kao što su fruktoza, vitamini, minerali koji će pomoći izbacivanju viška toksina i smanjiti negativne reakcije na alkohol.
Ljudi su tokom istorije smišljali različite “lekove” za mamurluk.
Alkohol je diuretik koji tera tečnost iz tela. Kad ništa drugo ne preostaje, telo počinje crpiti vodu iz jedinih izvora, mozga, odatle nastaje glavobolja. Unos vode u organizam pre spavanja može sprečiti nastanak jutarnjih glavobolja, ali jednako važno je konzumiranje vode ujutro, odnosno dan posle.
Unos slatkih sportskih pića u organizam vraća potrebne elektrolite koji su izgubljeni zbog prevelike konzumacije alkohola.
Kokosova voda ima čak pet elektrolita koji su pronađeni u ljudskoj krvi, dok sportska pića najčešće imaju samo dva.
Za smirenje želudačnih tegoba i nagona za povraćanje najbolji je čaj od mente ili listići mente. Jednako efikasno rešenje za uklanjanje mučnina je čaj od đumbira kao i bilo koji drugi oblik đumbira (sveži, sušeni, sok od đumbira).
U borbi protiv jutarnjeg mamurluka uveliko vam može pomoći banana koja je bogata kalcijumom i magnezijumom, najznačajnijim elektrolitima koji se gube prilikom unosa alkohola.
Alkoholom se gubi kalcijum iz organizma, a manjak kalcijuma dovodi do umora, grčeva i mučnina.
Iako tanjir pretrpan masnom hranom dan nakon koje čašica više alkohola možda baš i nije privlačna ideja, jedenje hrane s visokim postotkom masnoće može smanjiti rizik od mamurluka.
Zdraviji pristup bi bio odabir hrane s visokim udelom zdravih masti kao što su: maslinovo ulje, losos, i avokado.
Alkohol – Neki sugerišu da mamurluk treba uništiti istim oružjem, u ovom slučaju bi to značilo unos dodatne količine alkohola. Ukoliko ne želite produžiti agoniju, klonite se dodatnog alkoholisanja.
Kafa – Baš kao i alkohol, kafa je takođe diuretik. Kako biste sprečili daljnju dehidraciju organizma, izbegavajte je u širokom luku.
Sok od pomorandže – dodatno iritira želudac i loš je izbor za stanje mamurluka.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.