Teško je u potpunosti izbeći dodatni šećer, pa je važno da obratimo pažnju na sastojke hrane i da donosimo zdravije prehrambene odluke
Iako prevelika konzumacija dodatnog šećera može da ima brojne zdravstvene posledice, poput debljanja, problema sa snom, probavnih problema i karijesa, ne sadrže svi šećeri iste karakteristike. Fruktoza, koja se nalazi u voću i povrću, zatim laktoza u mlečnim proizvodima, prirodni su šećeri zbog kojih ne trebamo previše da brinemo jer takva hrana sadrži i vlakna i kalcijum, piše Everyday Health.
Međutim, dodatni šećeri, koji se često nalaze u prerađenoj hrani, su oni koje bi bilo dobro izbegavati, a većina nas ih konzumira previše. Dodatni šećeri su sve što se dodaje hrani kako bi bila slađa, uključujući prirodne šećere poput meda i javorovog sirupa.
„Iako mogu biti prirodniji od običnog šećera, ipak doprinose unosu kalorija, ali ne i značajnim količinama vitamina i minerala“, kaže dijetetičarka Džesika Kording.
Ovo su jasni znakovi koje telo šalje da unosimo previše dodatnog šećera u organizam:
Konzumiranje velikih količina dodanih šećera može da uzrokuje povećan apetit.
„Šećer zadovoljava ukusne pupoljke, ali ne i naš želudac“, objašnjava dijetetičarka Keri Stoner-Dejvis. Bez proteina, vlakana i zdravih masti, telo brzo sagoreva šećer, što dovodi do povećanja gladi.
Ako se osećate nervozno ili razdražljivo, razlog tome može da bude preveliki unos šećera. Istraživanja pokazuju da previše šećera može pogoršati raspoloženje, izazvati upale i simptome depresije.
Budući da telo brzo apsorbuje šećer, osećaj umora može da bude posledica prevelike količine šećera u ishrani.
Ako primetite da hrana više nema onaj slatki ukus kao pre, to može da bude znak da unosite previše šećera, a telo je razvilo toleranciju na visok nivo slatkoće.
Prekomeran unos šećera može da dovede do zavisnosti, jer šećer aktivira centar za užitak u mozgu, povećavajući razmeru dopamina, što podstiče žudnju za slatkim.
Istraživanja pokazuju da prekomerna konzumacija napitaka zaslađenih šećerom ima značajnu povezanost s visokim krvnim pritiskom.
Preterani unos šećera može da doprinese pojavu akni, a dugoročno može da uzrokuje i prerano starenje kože, jer šećer uzrokuje stvaranje produkata koji podstiču starenje kože.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.