Lekovi za mršavljenje Ozempik i Vegovi postali su u poslednjih par godina planetarno popularni, da su ljudi gotovo "odlepili" za njima.
Ovi lekovi postali su toliko traženi da ih je neko vreme manjkalo za obolele od dijabetesa tip 2, kojima su izvorno bili namijenjeni.
I pored svih naučnih tekstova, i molbi lekara, pomama za njima nije se smanjila. Međutim, u poslednje vreme sve je više žena koje na društvenim mrežama pišu da su tokom uzimanja terapije neplanirano zatrudnele uprkos tome što su koristile kontracepciju. Neke čak tvrde da su zatrudnele uprkos tome što im je dijagnostifikovana neplodnost.
Naučnici smatraju da je efekt stvaran i imaju nekoliko mogućih tumačenja za ove nuspojave. Jednostavno govoreći, lekovi za mršavljenje smanjuju gojaznost koja može biti uzrok poremećaja u menstrualnom ciklusu i stoga neplodnosti.
Osim toga, oni usporavaju apsorpciju hrane u delu probavnog sistema, čime mogu smanjiti koncentracije kontracepcijskih pilula u krvi. Konačno, oni stimulišu stvaranje hormona koji pokreću ovulaciju.
Ozempik i Vegovi, koji se takođe nazivaju semaglutid i tirzepatid, pripadaju grupi lekova koji se nedeljno konzumiraju uz pomoć injekcija, a često se koriste za mršavljenje. Deluju tako da oponašaju određene hormone u crevima, uključujući glukagonu sličan peptid-1 (GLP-1), koji učestvuje u regulaciji insulina i apetita.
Oba leka podstiču oslobađanje hormona GLP-1, koji usporava pražnjenje želuca i produžava osećaj sitosti nakon obroka, čime smanjuju potrebu za prejedanjem. Oni takođe poboljšavaju osetljivost na insulin i stabilizuju nivo šećera u krvi. Kada šećer ostaje stabilan, manje je verojatno da će osoba osećati nagli porast gladi.
Konačno, oni utiču na receptore u mozgu koji regulišu apetit, čime mogu smanjiti žudnju za hranom i pomoći u održavanju zdrave telesne težine.
Poznato je da gojaznost može smanjiti plodnost jer narušava hormonalnu ravnotežu, što može ometati ovulaciju kod žena i smanjiti kvalitet sperme kod muškaraca. Višak masnog tkiva može povećati proizvodnju estrogena, što dodatno otežava proces oplodnje.
Osim toga, gojaznost je često povezana sa drugim zdravstvenim problemima poput sindroma policističnih jajnika (PCOS) i insulinske rezistencije, koji negativno utiču na plodnost. Stoga je sasvim moguće da bi gubitak telesne težine, podstaknut lekovima za mršavljenje koji su poznati kao GLP-1 agonisti, nekim ženama mogao vratiti redovnu ovulaciju, a time i plodnost.
Ipak, činjenica da ima žena koje javljaju da su zatrudnele uprkos kontracepciji znači da bi efekt mogao biti posledica nekih drugih mehanizama, nezavisnih o gubitku težine.
Naime, kompanija Eli Lilly, koja proizvodi lek tirzepatid iz iste grupe GLP-1 antagonista, objavila je da su ispitivanja lekova u sklopu standardnog procesa odobravanja američke Uprave za hranu i lekove (FDA) pokazala da tirzepatid menja način na koji se oralni kontraceptivi apsorbiraju, što ih potencijalno čini manje učinkovitima.
Naime, lekovi GLP-1 usporavaju brzinu pražnjenja hrane i lekova iz želuca u creva, gde se oralni kontraceptivi apsorbuju u krvotok. Podaci prikupljeni za tirzepatid pokazali su da on smanjuje maksimalnu koncentraciju kontracepcije u krvi do 66 odsto već nakon jedne doze.
"Dakle, više od polovine toga je nestalo, što je veliki problem", rekla je za Nature News Džesika Skilej, farmaceutkinja sa Univerziteta Samford u Birmingemu.
Oralna kontracepcija zavisi od koncentracije pa ako ih nema dovoljno u telu, ne mogu učinkovito pružiti potreban kontracepcijski učinak, dodala je Skilej.
Delovanje Ozempika, koji se temelji na semaglutidu, u tom je smislu nešto slabije, no ipak nije zanemarivo.
Poznato je da GLP-1, osim na probavu, deluje i na druge fiziološke sisteme. Godine 2015. Federiko Malo, endokrinolog, i njegov tim objavili su studiju u kojoj su otkrili da GLP-1 kod ženki pacova stimuliše proizvodnju luteinizirajućeg hormona (LH). Poznato je da porast LH izaziva ovulaciju i kod pacova i kod ljudi. Pacovi kojima je davan GLP-1 imali su veći broj održivih potomaka u poređenju s netretiranim pacovima.
Malo smatra da analozi GLP-1 receptora sasvim sigurno podstiču plodnost jer mogu povećati predovulacijski vrh LH.
Iako pacovi nisu mali ljudi, tumači Malo, oni imaju menstrualne cikluse sa fazama sličnim onima kod ljudi.
Naučnici smatraju da mogućnost da lekovi na bazi GLP-1 povećavaju plodnost treba ozbiljno istražiti, posebno zbog toga što među njihovim konzumentima sve više dominiraju mlade žene.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.