Prevencija u vidu izbalansirane ishrane je najbolja prevencija protiv anemije.
Gvožđe u krvi je izuzetno važna stavka za zdravlje čoveka. Da li ste znali da čak 80 odsto ljudi u svetu u nekom trenutku ima problem s nedostatkom gvožđa u organizmu?
Ako ga nema u dovoljnoj količini, telo ne može da proizvede dovoljno hemoglobina, supstance koja je sastavni deo eritrocita, crvenih krvnih zrnaca, koja transportuju kiseonik kroz telo.
Kada u telu nema dovoljno gvožđa, može doći do anemije, koja se najčešće manifestuje umorom, nedostatkom energije, glavoboljom i bledom kožom, kao i krtim i lomljivim noktima.
Može doći i do težih simptoma, kao što su hroničan svrab, izmenjeno čulo ukusa, sindrom nemirnih nogu, ali i opadanje kose i otežano gutanje.
Anemija se potvrđuje laboratorijskom analizom krvi, koja tada pokazuje smanjene vrednosti gvožđa, hemoglobina i hematokrita.
Anemiju je moguće lečiti suplementima prepisanim od strane lekara, ali najbolji savet je da se pridržavate zdrave ishrane koja podrazumeva i puno namirnica bogatih gvožđem.
Meso je najbolji izvor gvožđa jer se u njemu ono nalazi u fero obliku, u kojem se najbolje apsorbuje. Oko 170 g govedine sa roštilja sadrži oko 3,2mg gvožđa, 100 g pačetine sadrži oko 2.3 mg gvožđa, dok ćuretina i piletina imaju oko 1 mg gvožđa na 100 grama.
Tuna, skuša i sardina smatraju se odličnim izvorom gvožđa, sa oko 1 mg na 100 grama.
Jaja su odličan izvor gvožđa, ali i drugih ključnih nutrijenata, mada treba paziti da ne preterujete, jer sadrže i puno masnoće.
Ima visok sadržaj gvožđa, kao i vlakana, kalcijuma, kalijuma, sumpora i vitamina.
Cvekla će vam pomoći da očistite telo i da unesete više kiseonika u vaš organizam.
To zauzvrat pomaže u povećanju broja crvenih krvnih zrnaca u telu.
Ovo je povrće bogato gvožđem, kao i vitaminom B12 i folnom kiselinom, hranljivim sastojcima koje vaše telo treba za oporavak od anemije.
Voće bogato gvožđem, kalcijumom i magnezijumom. Sadrži i vitamin C, koji pomaže boljoj apsorpciji gvožđa.
To rezultuje povećanjem crvenih krvnih zrnaca i nivoa hemoglobina.
Samo pola šolje svežeg peršuna može zadovoljiti 10% vašeg tela sa dnevnim potrebama gvožđa.
On sadrži i vitamin C koji pomaže telu da apsorbuje gvožđe.
Samonikla biljka koja obiluje gvožđem, kao i znatnim količinama vitamina C, najpoznatiji je prirodni borac protiv anemije.
Zeleni listovi sadrže i magnezijum, kalcijum, silicijum, vitamine A i K, brojne aminokiseline i šećer.
Važno je da znate i kako se kopriva pravilno koristi. Naime, ne smete je koristiti neprokuvanu, budući da može da ošteti bubrege.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.