Pomoć je tu, sad zavisi od vas: Nutricionisti izdvojili per namirnica koje treba jesti za zdravo varenje

Neke od ovih namirnica gotovo svi uvek imamo kod kuće, bilo bi dobro i da ih iskoristimo

17.10.2024. 21:49
  • Podeli:
supa, jedenje supe, hrana, kašika, tanjir, ručak -  profimedia-6576b4e77a896.webp Foto: Profimedia

Mnogi pridaju veći značaj zdravlju srca i mozga, ali briga o sistemu za varenje je jednako važna za opšte zdravlje. Uravnotežena crevna mikroflora je veoma važna za normalno varenje, podršku imuniteta i regulaciju raspoloženja. Grupa nutricionista za portal Eating Well izdvojila je neke od osnovnih namirnica koje gotovo svi uvek imamo kod kuće, a koje čine čuda za zdravlje sistema za varenje.

Pasulj

Pasuj dobro deluje na zdravlje vašeg varenja. Pasulj je odličan izvor vlakana i proteina biljnog porekla, prenosi Index.

"Rastvorljiva vlakna u pasulju deluju kao prebiotici, hraneći dobre bakterije u crevima i doprinoseći zdravijoj mikroflori. S druge strane, nerastvorljiva vlakna upijaju vodu i povećavaju zapreminu stolice, što olakšava pražnjenje creva", ističe nutricionistkinja Džena Volpe.

Kako Eating Well izveštava, jedna studija iz 2023. godine pokazala je da je redovna konzumacija pasulja (oko jedne šoljice dnevno) povezana sa povećanom raznovrsnošću crevne mikroflore, povezujući pasulj sa boljim zdravljem varenja.

Luk

Luk je neizostavan sastojak mnogih recepata, a zahvaljujući velikim količinama prebiotičkih vlakana, posebno fruktooligosaharida (FOS), doprinosi boljem sistemu za varenje. Ova vlakna podstiču rast korisnih bakterija, kao što su bifidobakterije i laktobacili.

Nutricionista Sem Šlajger tvrdi da ove "bakterije održavaju ravnotežu crevne mikroflore, koja je neophodna za varenje, imunološku funkciju i zdravlje".

Istraživanja iz 2022. sugerišu da FOS iz luka može pomoći u poboljšanju raznih stanja, kao što su osteoporoza, probavni poremećaji, bolesti srca i dijabetes tipa 2.

Beli luk

Kao i luk, beli luk je odličan za zdravlje probave jer sadrži prebiotička vlakna poput inulina i FOS koja hrane dobre bakterije u crevima. Pored toga, beli luk ima antimikrobna svojstva koja mogu pomoći u kontroli štetnih bakterija, piše Eating Well.

Orašasti plodovi

Na listi nutricionista su i orašasti plodovi. Oni su zgodan izvor proteina koji se lako skladišti, a takođe su bogati vlaknima i hranljivim materijama koje utiču na zdravlje creva.

"Istraživanja sugerišu da orašasti plodovi mogu uticati na zdravlje probave", kaže nutricionistkinja Amanda Sokeda, koja preporučuje da jedete pistaće, bademe, indijski orah, pinjole i orahe nekoliko puta nedeljno.

Ovas

Ovas je još jedna odlična hrana za zdravlje probave zbog visokog sadržaja beta-glukana, vrste rastvorljivih vlakana koja stvaraju želatinoznu strukturu u crevima. Ovaj proces usporava varenje, omogućava bolju apsorpciju hranljivih materija i hrani korisne bakterije u crevima.

Nutricionista i dijetetičar Kristi Li ističe da "nova istraživanja sugerišu da zob može pozitivno da utiče na sastav crevne mikroflore, što takođe može doprineti zdravlju imuniteta".

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()