U 2022. godini zabeleženo je 658 maloletničkih trudnoća
Prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr. Milan Jovanović Batut", broj maloletničkih abortusa prepolovljen je u odnosu na pre 10 godina. Upotreba kontraceptivnih sredstava, odnosno zaštite, značajno je doprinela da se smanji broj maloletničkih trudnoća.
U 2022. godini zabeleženo je 658 maloletničkih trudnoća, od toga se 521 završila porođajem, a 137 prekidom.
„Jako dobra stvar da je manje neželjenih maloletničkih trudnoća i to da ima manje tendencija neželjenih trudnoća, naročito u odnosu pre 25 godina kada sam ja krenuo da radim, možda tada nije vođena statistika da je sve regularno upisano. Mi vidimo iz same kliničke prakse da imamo jako malo zahteva ili iz kliničke slike kod parova koji se bore sa začećem, da ili nema prekida, ili je bio jedan pre 15 godina“, kaže za UNU dr Milan Milenković.
Kako doktor objašnjava, bolja je situacija zbog informisanosti o upotrebi zaštite, odnosno kontracepcije, ali tu i dalje ima još mnogo posla.
„To bi trebalo kroz obrazovanje, kroz školu da se priča devojčicama i dečacima o posledicama neželjene trudnoće, pre svega o psihološkim posledicama koje to može da izazove“, ističe dr Milenković.
Prema Zakonu o postupku prekida trudnoće, maloletna lica sa navršenih 16 godina mogu sami da odu na tu intervenciju, dok je mlađima neophodna saglasnost roditelja. Granica stupanja u seksualne odnose se značajno pomerila i zato je neophodno i dalje edukovati javnost, posebno mlade o rizicima.
„Kod nas i dalje postoji predrasuda, naročito o kontraceptivnim pilulama koje svarno nisu opasne, imate studije od po 40, 50 godina, da ne povećava rizik za karcinom, dijabetes niti neku bolest, te tablete mogu da imaju neke neželjne efekte ali ima ih toliko na tržištu da mogu uvek da se promene ili da se prekine“, rekao nam je dr Milenković.
Prema rečima doktora Milenkovića, sistem obrazovanja bi tu mogao više da uradi nego bilo ko, na taj način što bi se kroz više lekcija učilo sve to, što je mlade sramota da pitaju odrasle.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.