Potvrđene sumnje: Mikroplastika izaziva ove bolesti

Više studija je otkrilo značajne promene na debelom crevu nakon izlaganja plastici

05.01.2025. 08:27
  • Podeli:
shutterstock_ lupa epruveta mikroplastika-677a32a5c4009.webp Foto: Shutterstock

Sićušne čestice plastike koje se nalaze u vazduhu, hrani i vodi mogu da izazovu probleme sa plodnošću, rak debelog creva i lošu funkciju pluća kod ljudi, potvrđuju poslednja naučna saznanja.

Do sada su pronađeni fragmenti plastike koji se nakupljaju u ljudskoj posteljici, stolici, plućnom tkivu, majčinom mleku, moždanom tkivu i krvi, ali sa uglavnom nepoznatim posledicama.

Zbog toga su naučnici sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku, u SAD, analizirali kvalitet i snagu postojećih zdravstvenih dokaza o mikroplastici. Oni su analizirali studije o uticaju mikroplastike, objavljene između 2018. i 2024. godine, te identifikovali nekoliko zdravstvenih rizika za probavni, reproduktivni i respiratorni sistem ljudi.

Istraživači su analizirali 31 objavljenu studiju - većina je sprovedena na životinjama, a tri opservacione studije su uključivale ljude. Sadašnja istraživanja mikroplastike su, međutim, još uvek u povojima, a studije na životinjskim modelima su obično prvi korak.

Tri studije koje su uključile ispitivanja na ljudima, sprovedene su između 2022. i 2024. godine u Turskoj, Iranu i Kini. Jedna je merila nivo mikroplastike u plodovoj vodi trudnica, druga je merila u placenti, dok je treća analizirala nivo mikroplastike u nosnoj sluzi.

Dokazi o respiratornim problemima, poput oštećenja pluća, plućne funkcije ili oksidativnog stresa, ocenjeni su kao "umereni" po kvalitetu. Dokazi o uticaju mikroplastike na jajne folikule i drugim efektima na creva, kao što je hronična upala, takođe su smatrani umerenim kvalitetom.

Kada je reč o kvalitetu sperme i zdravlju imunološkog odgovora creva, tim ocenjuje da su naučni dokazi "visokog" kvaliteta.

Uticaj plastike na reproduktivni sistem

Pet drugih studija na životinjama takođe je istraživalo promene u kvalitetu sperme. Mikroplastika je povezana sa opadanjem broja spermatozoida, manjim nivoom sperme i smanjenom pokretljivošću sperme, otkrili su istraživači. Takođe je primećeno povećanje malformacije sperme.

Uticaj mikroplastike na probavni sistem

Nijedna studija na ljudima uključena u pregled nije istraživala probleme sa varenjem, ali nekoliko studija na životinjama otkrilo je značajne promene na debelom crevu nakon izlaganja plastici, kao i značajno smanjenje površine sluzokože koje je bilo srazmerno nivou izloženosti plastike životinje.

Uticaj mikroplastike na respiratorni sistem

Još sedam studija na glodarima procenjivalo je izloženost mikroplastici i njene veze sa hroničnom upalom, povredama pluća, funkcijom pluća i oksidativnim stresom. Dok ovde dokazi nisu tako jaki kao za plodnost i probavne ishode, eksperimenti na životinjama dosledno sugerišu oštećenje i fibrozu plućnog tkiva.

"Nemamo vremena za gubljenje"

Iako naučnici širom sveta upozoravaju da mikroplastika predstavlja rizik po zdravlje ljude ako se zadrži dovoljno dugo u telu, proizvodnja plastike nastavlja da nadmašuje zdravstvena istraživanja u dužem vremenskom periodu. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, godišnje se globalno proizvede više od 350 miliona tona plastičnog otpada.

Imajući u vidu ove naučne dokaze, istraživači sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku apeluju na regulatorne agencije i donosioce odluka da pokrenu akcije za sprečavanje ili ublažavanje izloženosti ljudi mikroplastici.

"S obzirom na sveprisutnost mikroplastike i dosledno, rastuće priznanje njenog postojanja u ljudskom telu, verovatno je da mikroplastika utiče na druge sisteme u telu, što je potencijalna oblast za buduća istraživanja. Ovo je posebno važno, s obzirom na to da se predviđa da će se proizvodnja plastike utrostručiti do 2060. godine", naglašavaju naučnici, te zaključuju:

"Nemamo vremena za gubljenje. Samo puno plastike."

Studija je objavljena u časopisu "Environmental Science & Technology".

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()