Razgovarali smo sa trećim najboljim naučnikom u svetu u oblasti mezenhimskih matičnih ćelija i 22. u oblasti matičnih ćelija
“U nauci je bitan novac, ali su ljudi najvažniji. Imamo mlade stručnjake, samo ih treba pravilno obrazovati, da odu u inostranstvo, ali i da se vrate" – ovo su reči profesora doktora Vladislava Volarevića, čoveka koji je treći najbolji naučnik u svetu u oblasti mezenhimskih matičnih ćelija i 22. u oblasti matičnih ćelija.
Školovao se u Americi i Parizu, a iako je imao priliku da tamo živi i radi, odlučio je da svoje naučne radove sprovodi u Srbiji, a plasira u svetu.
Redovni je profesor na Fakultetu medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu i rukovodilac Centra za smanjenje štetnih efekata bioloških i hemijskih hazarda.
Kako su matične ćelije prava nepoznanica ljudima u Srbiji, sa profesorom Volarevićem smo o tome razgovarali u emisiji „Popodne“ na UNA televiziji, a objasnio nam je i kakve su to mezenhimske ćelije koje on proučava.
"Dele se na dve velike grupe, to su embionalne matične ćelije, koje su u nama, dok smo bili embrion. One se stvaraju nekoliko dana po začeću. One stvaraju sve ćelije našeg organizma. Vi danas te matične ćelije možete uzeti iz neiskorišćenih embriona, što ima neke etičke dileme. Različita zakonodavstva su različito orjentisana po tom problemu. Pored embrionalnih postoje i adultne matične ćelije, u odraslom organizmu“, objašnjava profesor i dodaje:
„Na primer u našoj jetri postoje ovalne matične ćelije koje služe da kada povredite jetru različitim toksinima, nekim povredama, hemikalijom, one se umnožavaju. I te matične ćelije su u nekim skrivenim nišama, u sistemima blizu krvnog suda, odakle izađu, profilišu, i usmeravaju da repopularizuju da popune tu prazninu u vašem organu povodom zapaljenja. Imate ih u svim ćelijama i tkivima“.
Poseban tip matičnih ćelija su mezenhimske matične ćelije.
„One se nalaze blizu našeg krvnog suda. Mnogi smatraju da su to peritrociti, to su perivaskularne ćelije, koje održavaju kontrakciju krvnog suda. Te ćelije imaju imono-modularne karakteristike, to su ćelije koje imaju sposbnost da menjaju vaš imunksi odgovor. Ili kada je zapaljenje u pitanju, kada imate zapaljenje organa, one prve ulaze u cirkulaciju, napuštaju svoju nišu, dođu do tog obolelog organa i tamo menjaju vaše imunske ćelije, u smislu kada je neprijatelj tu, kada ste napadnuti od strane mikroorganizama, pojačavaju vaš imunski odgovor“, kaže profesor Volarević i dodaje:
„Bore se zajedno sa vama da neprijatelja eliminišete, a kada neprijatelja uklonite, onda luče faktor rasta, koji pomažu ćelijama tkiva, i nakon toga se organ regeneriše. Te mezenhimske matične ćelije su nama bile interesantne i njihova prednost je što ih lako možete izolovati iz vašeg masnog tkiva, na primer liposukcijom", kaže profesor Volarević.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.