Prva dva slučaja groznice Zapadnog Nila registrovana u Srbiji

Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca, a sezona transmisije virusa uobičajeno traje od juna do novembra meseca

26.07.2023. 21:41
  • Podeli:
komarac denga pixabay-63fa044c104b7.webp Foto: Pixabay

Na osnovu podataka dostavljenih Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" od Nacionalne referentne laboratorije za ARBO viruse i hemoragične groznice Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak", na teritoriji Srbije su do danas registrovana dva potvrđena slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji. 

Obolele osobe su sa teritorija Zapadnobačkog i Južnobačkog okruga, navodi se u saopštenju Instituta za javno zdravlje Srbje "Dr Milan Jovanović Batut". 

Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Glavni vektor, odnosno prenosilac virusa Zapadnog Nila je Culex pipiens, vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas. 

Sezona transmisije virusa Zapadnog Nila u Srbiji uobičajeno traje od juna do novembra meseca.

U cilju smanjenja rizika od zaražavanja virusom Zapadnog Nila, Institut za javno zdravlje Srbije preporučuje primenu mera lične zaštite od uboda komaraca i to: 

  • Upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom, nošenje odeće dugih rukava i nogavica, svetle boje. 
  • Preporučljivo je da odeća bude komotna, jer komarci mogu da ubadaju kroz pripijenu odeću. 
  • Izbegavanje boravka na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca - u sumrak i u zoru. 
  • Upotreba zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta. 
  • Redukcija broja komaraca u zatvorenom prostoru. 
  • Po mogućstvu, boravak u klimatizovanim prostorima, jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen. 
  • Izbegavanje područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare. 
  • Smanjenje broja komaraca na otvorenom gde se radi, igra ili boravi, što se postiže isušivanjem izvora stajaće vode. Na taj način smanjuje se broj mesta na koje komarci mogu da polože svoja jaja. 
  • Najmanje jednom nedeljno treba isprazniti vodu iz saksija za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, iz kanti, buradi i limenki. 
  • Ukloniti odbačene gume i druge predmete koji mogu da prikupljaju vodu. 
  • U slučaju putovanja u inostranstvo, pogotovo ako se radi o tropskom i suprotskom području, obavezno se pridržavati svih navedenih mera prevencije. 

 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()