Prvi put u Srbiji, a treći u svetu: Doktori sa Instituta "Dedinje" ostvarili istorijski podvig

Intervencija urađena je pacijentu starom 79 godina

Autor: Marija Milićević
29.11.2024. 21:02
  • Podeli:

U Institutu za kardiovaskularne bolesti ,,Dedinje" obavljena je intervencija koja predstavlja prekretnicu u istoriji kardiovaskularne medicine i prvu proceduru ovog tipa u Srbiji, a treću u svetu. Ova intervencija urađena je pacijentu starom 79 godina, a uključila je lečenje mitralne regurgitacije preko katetera, bez potrebe za otvaranjem grudnog koša, što je veliki korak u unapređenju lečenja ove bolesti.

U ovoj jedinstvenoj intervenciji učestvovalo je puno lekara, medicinskih sestara i tehničara, a interventni kardiolog Mihajlo Farkić bio je na čelu tima koji je ostvario ovaj istorijski uspeh u proceduri odrađenoj na pacijentu koji je bolovao od takozvane sekundarne mitralne regurgitacije.

„Mi smatramo da smo dali značajan doprinos našoj kardiovaskularnoj medicini kada je u pitanju lečenje mitralne regurgetacije, odnosno, da smo u jednoj neoperativnoj metodi uspeli da jednom pacijentu značajno poboljšamo zdravstveno stanje. Taj pacijent je danas otišao kući sa intervencijom koja je u roku od tri sata besprekorno završena, a tim koji je u tome učestvovao bio je multidisciplinaran“, rekao je prof. dr Milovan Bojić.

Doktori ovu proceduru smatraju revolucionarnim istraživanjem zato što su sve dosadašnje komercijalno dostupne metode u Evropi i svetu ostavljale neki trag u srcu, dok ovom metodom ne ostaje nikakav implant. Posebno je značajna za pacijente koji nisu kandidati za klasičnu hirurgiju, jer im je data neka nova mogućnost lečenja.

„To je dakle minimalno invazivna tehnika, katetarska intervencija kroz femoralnu venu, butnu venu. Ono što je bitno do sada u istoriji srpske kardiovaskularne medicine nije urađena nijedna procedura za korekciju odnosno popravku te mitralne regurgitacije odnosno propuštanje krvi iz leve komore u levu pretkomoru“, ističe dr Mihajlo Farkić, a mlada doktorka iz tima dodaje:

„Čast mi je da stvarno u ime mladih lekara na Institutu govorim o tome koliko široke prilike imamo za učenje i napredovanje. Što se tiče samog centra za strukturne bolesti, stvarno je timski rad nešto što je apsolutno na prvom mestu i velika je čast biti deo tog tima“, rekla je dr Valentina Balint.

U planu je da se u okviru ove kliničke studije uradi još dva ili tri pacijenta, a dr Farkić kaže da ova bolnica ima sve mogućnosti i sposobnosti da ovakve intervencije postanu i komercionalno dostupne.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()