Sa epilepsijom u Srbiji živi oko 75.000 ljudi: Doktor objašnjava sve o simptomima i lečenju bolesti

Određenim metodama i vrstama lečenja oboleli mogu kvalitetno da žive

13.09.2024. 16:13
  • Podeli:
mozak, doktor, pacijent, lekar, snimak mozga, epilepsija, neurolog, neurologija - shutterstock_2150088153-66e44809c2d73.webp Foto: Shutterstock

U Srbiji oko 75.000 ljudi boluje od epilepsije, a za ovu bolest registrovano je 20 lekova, rekao je danas neurolog dr Aleksa Pejović. On je istakao da je epilepsija izuzetno složena bolest koju karakterišu različiti simptomi, kao i da lečenje i život često predstavljaju izazov za obolele.

Prema njegovim rečima, pacijenti često sami mogu da predosete napad, a ukoliko se simptomi ponavljaju više puta, potrebno je potražiti stručnu pomoć. 

Epilepsija je najčešća ozbiljna hronična bolest, napad se može se javiti kod svakoga, ali to ne znači da svi imaju epilepsiju, objasnio je Pejović.  

"Samo oni koji imaju urođenu ili stečenu sklonost da spontano generišu epileptične napade bez pravila ili šablona imaju epilepsiju koja zahteva lečenje. Stečena epilepsija nastaje kada dođe do oštećenja koje ne uzrokuje smrt neurona, već njihov aberantni razvoj. Postoje oblici epilepsije u kojima svest može biti privremeno pomućena, a osoba može izgledati odsutno ili zamišljeno. Ovi simptomi mogu biti deo epileptičnog napada", naveo je Pejović na K1 televiziji.

On je naveo da je apsansna epilepsija jedna od najčešćih formi epilepsije kod dece, koja, ukoliko se ne prepozna na vreme može imati trajne posledice.

Dete koje boluje od apsansne epilepsije, kako je istakao Pejović, odraslima deluje odsutno i nezainteresovano što i uglavnom dovodi do toga da se poremećaj ne prepozna na vreme, a sve to može ozbiljno da utiče na obrazovne performanse deteta.  

Pejović je objasino da je osnova terapije primena antiepileptičnih lekova. 

"Oko 90 odsto pacijenata se leči ovim lekovima. Danas postoji više od 20 antiepileptičnih lekova, a cilj je pronaći odgovarajući lek za svakog pacijenta. Od poslednja četiri antiepileptička leka koja su registrovana od 2018, čak tri su za neke vrlo retke indikacije i vrlo retke bolesti", navodi doktor i ističe da je sve manje stigme vezano za ovu bolest, kao i da su osobe koje boluju od epilepsije sve ređe diskriminisane. 

Određenim metodama i vrstama lečenja, kako je dodao Pejović, oboleli od epilepsije mogu kvalitetno da žive.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()