Stručnjaci ističu da će vam meso, mahunarke, ali i esencijalna ulja, pomoći da poboljšate zdravlje srca i creva.
Neke od najboljih namirnica koje su zdrave za srce, takođe mogu pomoći u poboljšanju zdravlja creva. Prema dr Vilijamu Dejvisu, kardiologu i autoru bestselera Njujork tajmsa, postoji mnogo ukrštanja između ove dve kategorije.
Dejvis veruje da lekari treba da budu stručnjaci za ishranu i mikrobiom, jer mikrobiom creva može uticati na različite telesne funkcije kao što su imunitet, funkcija mozga i zdravlje srca.
Takođe je podelio tri namirnice koje pomažu u poboljšanju zdravlja srca i creva, prenosi "Natural Njuz".
Iako je retko da kardiolog savetuje meso kao najbolji izbor za zdravlje srca, Dejvis smatra da je meso od životinja gajenih na pašnjacima, važan deo zdravlja našeg srca, posebno iznutrice koje sadrže vitamine, gvožđe, cink, magnezijum, selen i druge hranljive materije.
Prema njegovim rečima, iznutrice su odlična hrana za srce i varenje.
"Nabavite najkvalitetnije meso, sačuvajte iznutrice, kožu i kosti i od njih napravite supu", objašnjava kardiolog.
Mahunarke su pune dijetalnih vlakana koja poboljšavaju zdravlje srca smanjujući i lipoproteine niske gustine (LDL), ili loš holesterol, kao i nivo ukupnog holesterola. Vaš mikrobiom creva se takođe hrani biljnim vlaknima, kao što su prebiotska vlakna, koja podstiču rast dobrih crevnih bakterija Akkermansia muciniphila.
Kada ove bakterije budu lišene vlakana, one će konzumirati ljudsku sluz. Ovo je loše jer je sluz zaštitni sloj vašeg digestivnog trakta. Jednom kada se ova crevna bakterija pretvori u sluz, vremenom može uticati na zdravlje creva.
Pošto je zdravlje creva povezano sa mnogim procesima, ono takođe može uticati na zdravlje srca, mozga i kože. Da bi vaše srce i creva bili zdravi, Dejvis predlaže da date prioritet unosu vlakana redovnim konzumiranjem zdravih mahunarki. Takođe je upozorio da ljudi koji su na striktnoj dijeti, sa malo ugljenih hidrata i ne obraćaju pažnju na unos ovih izvora vlakana, ,mogu dugoročno imati velike zdravstvene probleme.
Eterična ulja se obično koriste u aromaterapiji, a Dejvis je rekao da određena ulja u hrani mogu imati koristi za zdravlje creva i srca. Tako je u svojoj praksi primetio da su terpeni iz eteričnih ulja veoma efikasni.
Studija sugeriše da uzimanje određenih esencijalnih ulja može biti od pomoći u trenucima probavnih tegoba. Primera radi, ulje peperminta olakšava crevne tegobe. U međuvremenu, istražena je efikasnost ulja gorke pomorandže, za zdravlje stomaka. Dejvis preporučuje korišćenje eteričnih ulja na veoma specifičan način jer ih, kako upozorava, ne treba uzimati direktno.
Naime, ova ulja su veoma jaka, pa ih je potrebno pravilno razblažiti kako bi se izbegla štetna dejstva. Takođe napominje da je dobra ideja da se konsultujete sa svojim lekarom pre upotrebe eteričnih ulja u ishrani.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.