Pričanje u snu stručno se naziva somnilokvija
Većina ljudi koji pričaju u snu ne sjećaju se da su to radili, a interesantno je konverzacija u snu može varirati od besmislenih izraza do jasnih rečenica, pa čak i vikanja. Ako ste među, poželjno je da znate šta vam telo poručuje.
Prema Američkoj akademiji za medicinu spavanja (AASM), čak 65 posto odraslih osoba i 50 posto dece su u nekom trenutku svog života pričali u snu.
Pričanje u snu stručno se naziva somnilokvija, a smatra se vrstom parasomnije odnosno vrstom abnormalnog ponašanja koje se događa tokom sna. Generalno je bezopasna, ali može biti znak za neka ozbiljnija zdravstvena stanja.
Svako ko se ikada vrteo po krevetu od brige može potvrditi da stres kvari vaš san. Stres može uzrokovati češća buđenja, a kada vam je san poremećen, veća je verovatnost da ćete u snu razgovarati. Potom, nedostatak sna dovodi do porasta hormona stresa poput kortizola, što zatim dodatno remeti obrasce spavanja.
U nekim slučajevima pričanje u snu može biti simptom posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP-a). To je poremećaj mentalnog zdravlja koji se može razviti ako ste prošli kroz traumatično iskustvo ili događaj. Jedan od najčešćih simptoma su noćne more. Tokom tih loših snova mogu se dogoditi kratka buđenja i razgovori u snu,
Ispostavilo se da kada noć provedete u konzumaciji alkohola, to može uticati na kvalitetu sna, a takođe može uzrokovati da pričate u snu. Iako alkohol pomaže da brže zaspite, on uzrokuje poremećen san kasnije tokom noći. Studija iz 2019. godine u časopisu Sleep otkrila je da pijenje alkohola unutar četiri sata pre spavanja dovodi do fragmentiranog sna.
Ponekad pričanje u snu može biti znak ozbiljnijeg problema sa spavanjem, poput apneje za vreme spavanja. To je stanje u kojem nakratko prestanete disati dok spavate, zbog začepljenja dišnih puteva. Te vas epizode ponekad mogu čak i probuditi. Što je vaša apneja u snu ozbiljnija, to je verovatnije da ćete se buditi celu noć, što dovodi do većih šansi da pričate u snu.
Mnogi drugi poremećaji povezani sa spavanjem (npr. parasomnije) mogu uzrokovati pričanje u snu. Zavisno o vrsti poremećaja, možete čak izgledati kao da ste budni dok razgovarate (kao kod mesečarenja), pravite neobične pokrete, izražavate emocije ili radite neobične stvari, piše Klix.ba.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.