Pročitajte kojih to šest grešaka mnogi roditelji nesvesno prave i time slabe dečji imuni sistem, zbog čega su mališani kasnije podložniji raznim virusima.
Za roditelje ne postoji ništa dragocenije od zdravlja njihove dece. Mame i tate se svakodnevno brinu o svojim mališanima, ali ponekad nesvesno, ne znajući, prave neke greške kojima mogu loše da utiču na njihov imunitet.
Prema mišljenju pedijatara, evo koje su to stvari koje bi trebalo da izbegavate da ne biste narušili imuni sistem deteta.
Doktori kažu da roditelji ponekad preterano oblače decu, odnosno pregrevaju ih, a greška je i u tome što vrlo često i kod kuće previše grejemo prostorije. Preterano zagrevanje ne vodi ničemu dobrom, jer telo mališana mora da se bori protiv toplote. Na ovaj način se slabi imunitet dece i potencijalno se loše utiče na zdravlje.
Još jedna greška koja je povezana sa prethodnom. Ne samo da roditelji ponekad pregrevaju decu, već opet iz straha da se ne prehlade ne izvode mališane napolje kada je hladno ili ne provetravaju dovoljno često prostorije.
Jako je važno da deca borave napolju – naravno, obučena u skladu sa vremenskim prilikama – kako bi mališani udisali svež vazduh, a njihov organizam imao priliku da se "upozna" s mikroorganizmima napolju. Pored toga, boravak napolju je važan i zbog vitamina D, koji takođe ima uticaj na imuni sistem.
Svi znamo da deca ponekad mogu da budu pravi mali namćori kada je u pitanju ishrana, pa roditelji čak i nesvesno počnu da mališanim nude nekoliko istih namirnica za koje su sigurni da će ih pojesti. Međutim, ako dete ne unosi raznovrsne namirnice, to se odražava na njegov imunitet, jer telo ne prima sve važne makro i mikronutrijente.
Nisu samo bake i deke ti koji daju deci slatkiše u svakoj mogućoj prilici, ponekad to rade i roditelji, kako bi, recimo, nagradili dete što je bilo dobro u školi, ili jedan kolačić uz omiljeni crtani itd.
Preteran unos prostih ugljenih hidrata, međutim, oslabljuje imuni sistem, a pored toga loše utiče na kožu i zube mališana.
Usled brze svakodnevice i "milion" obaveza koje imaju, roditelji ponekad daju deci telefon ili puste omiljeni crtać kako bi imali trenutak tišine za sebe ili pak vremena da završe još neki posao. Ne treba ih osuđivati zbog toga, ali je važno da se ima na umu koliko vremena deca provode pred ekranima. Plava svetlost koju emituju ovi uređaji loše utiče na san, a to za posledicu ima uticaj i na psihičko i fizičko zdravlje dece, uključujući i imunitet.
Koža je prva barijera koja štiti od mikroorganizama. Zbog toga je važno da se neguje na pravi način, odnosno da se izbegavaju jaki deterdženti za pranje veša, kako se ne bi iritirala nežna dečja koža, čime se narušava i njena odbrambena moć, prenosi dziecko.medonet.pl.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.