Napad panike, doživljaj intenzivnog straha koji nastaje usled anksioznosti, praćen je brojnim fizičkim simptomima
Napad panike se pojavljuje naglo, neočekivano i mada najčešće traje do desetak minuta, posle toga se spontano završava. Osoba koja je doživela takav pad potpuno je iscrpljena i veoma zabrnuta za svoje zdravlje.
Simptomi napada panike:
Iskustvo neposredne opasnosti po život manifestuje se kao strah od iznenadne i trenutne smrti od srčanog udara, moždanog udara ili gušenja. Osoba koja ima napad panike može da ima i strah od ludila i gubitka kontrole.
Kod uspešnog lečenja napada panike važni su i propisani lekovi i psihoterapija.
Važno je znati da lekovi pomažu, ali suočavanje sa strahom i njegovo sagledavanje na pihoterapiji pruža dugoročno rešenje.
Psihoterapija, naime, omogućava osobi da ponovo osvoji svoj životni prostor i vrati se ranijem načinu života. U okviru terapije osoba uči o tome kako nastaju mehanizmi nastanka simptoma paničnog napada i tome kako da kontroliše simptome.
Takođe, osoba na terapiji može da promeni način razmišljanja i da počne svesno da se izlaže situacijama u kojima se javlja panika. Uz podršku terapeuta osoba može da se oslobodi napada panike i svih neprijatnosti koje ovi napadi donose.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.