'Oko je prozor u mozak', ističe oftamolog Kristin Grir, direktorka na Institutu za neurodegenerativne bolesti u Boka Ratonu, u američkoj državi Floridi
Istraživanje, objavljeno u medicinskom časopisu Acta Neuropathologica, došlo je do zaključka da se prvi simptomi Alchajmerove bolesti pojavljuju godinama unapred – i to u očima.
"Oko je prozor u mozak", ističe oftamolog Kristin Grir, direktorka za medicinsko obrazovanje na Institutu za neurodegenerativne bolesti u Boka Ratonu, u američkoj državi Floridi.
"Pogled na nervni sisem imate kada posmatrate krajnji deo oka, prema optičkom živcu i mrežnjači", dodala je ona.
Cilj istraživanja je bio da pokuša da utvrdi kako analiza oka može da pomogne u dijagnostifikovanju Alchajmerove bolesti, pre pojave samih simptoma. Kod obolelih osoba, upozoravaju stručnjaci, bolest je već uveliko napredovala do trenutka kada budu pogođeni pamćenje i ponašanje osobe, preneo je CNN.
"Alchajmerova bolest počinje da se razvija u mozgu godinama pre prvih simptoma gubitka pamćenja", ističe Ričard Isakson, neurolog koji je specijalizirao za Alchajmerovu bolest, sa Instituta za neurodegenerativne bolesti.
"Ukoliko bi lekari uspeli da identifikuju bolest u njenim najranijim fazama, ljudi bi mogli da odaberu zdrav način života i mogli bi da kontolišu promenjive faktore rizika, poput visokog krvnog pritiska, visokog holesterola i dijabetesa", rekao je Isakson koji, inače, nije učestvovao u istraživanju.
Da bismo saznali koliko rano se mogu uočiti znakovi kognitivnog propadanja, u sklopu nedavnog istraživanja naučnici su analizirali donirano tkivo mrežnjače i mozgova 86 osoba koje su prolazile kroz različite stepene mentalnog propadanja.
"Naša studija je prva koja pruža dubinske analize proteinskih profila i molekularnih, ćelijskih i strukturalnih uticaja Alhajmerove bolesti na mrežnjaču, kao i na to kako oni korespondiraju sa promenama u mozgu i kognitivnim funkcijama", rekla je koautorka studije Maja Koronio-Hamaoui, profeskorka neuorlogije i biomedicinske nauke u neprofitnom medicinskom centru Cedars-Sinai u Los Anđelesu.
"Te promene na mrežnjači povezane su sa promenama u delovima mozga koji se nazivaju entorhinalni i temporalni korteks, središte za pamćenje, navigaciju i percepciju vremena", pojasnila je ona.
Istraživanje je pokazalo da su ćelije propale za 80 odsto, kod ljudu sa kognitivnim problemima. Radi se o ćelijama odgovornim za obnovu i održavanje drugih ćelija, što uključuje čišćenje beta-amiloida iz mozga i mrežnjače.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.