'Nama je potrebna edukacija za preveniranje najdrastičnijih situacija koje mogu odneti živote. Mislim da sistem mora da ima kao prioritet timsko uključivanje u rešavanje problema', smatra neuropsihijatar Slavica Đukić Dejanović
Zapostavili smo psihološko funkcionisanje kao važan segment života, smatra neuropsihijatar Slavica Đukić Dejanović i dodaje da se mora pridavati veći značaj prevenciji i ranom dijagnostikovanju specifičnosti u ponašanju mladih ljudi.
"Napravljeni su prvi izvanredni koraci koji treba da se produbljuju, i koji nisu rešenje već početak rešenja", rekla je za Tanjug Đukić Dejanović komentarišući mere države kao odgovor na nedavna masovna ubistva u Beogradu i u selima kod Mladenovca i Smedereva.
Ona je ocenila da su te dve tragedije trajna trauma za one koji su izgubili najmilije i ogromna za sve nas.
"Svi zajednički moramo učestvovati u tome... Sistem će morati da se menja, a pored dijaloga, jako je važna edukacija", rekla je Đukić Dejanović.
Kako je objasnila, policajci koji će biti prisutni u školama, njih 1.200, moraju biti edukovani na pravi način, sa iskustvima stručnjaka. Moraju da rade u timu, a ako se to ne ispuni, može se dogoditi da najbolja namera države, da se poveća sigurnosti deci i roditeljima, ne dovede do cilja koji je pravi i kome težimo.
"Nama je u sistemu potrebna edukacija za preveniranje najdrastičnijih situacija koje mogu odneti živote. Mislim da sistem mora da ima kao prioritet timsko uključivanje u rešavanje problema, a stručnjaci različitih profesija moraju naći konsenzus", smatra Đukić Dejanović.
Govoreći o sastanku Radne grupe za mentalno zdravlje i sigurnost mladih, na kojoj stručnjaci diskutuju o tragediji koja se dogodila u školi "Vladislav Ribnikar", predsednik Aleksandar Vučić je izjavio da Institut za mentalno zdravlje radi važne stvari, da sva društva psihologa rade ogromne stvari i da će biti nastavljena ulaganja. Kaže da će premijerka Ana Brnabić danas ili sutra nastaviti razgovor sa roditeljima.
"Nisu svi zahtevi laki, ali to mora da se ispuni, moramo da vidimo i sa školom kako i šta, da je obnovimo što je moguće pre. Tu će biti dece svakako sa posttraumatskim sindromom, tu mora struka da pomogne, ljudi koji znaju kako i na koji način, to je za nas veoma važno", naveo je Vučić.
Ona je kao primer navela obdaništa, u kojima je, kako smatra, takođe potrebna edukacija.
"Vi ćete imati decu od kojih će samo neka biti specifična u ponašanju, biće agresivna i ljutiće se na male povode. Njih ne smemo stigmatizovati, i sa njima sve nadležne profesije treba da se uključe i moraju imati određeni kontakt kako bi dali na kvalitetan način svoj doprinos da takva mlada osoba odrasta u socijalno prihvatljivog čoveka, a ne delinkventa", objasnila je Đukić Dejanović.
Ona smatra da je femicid, koji se dogodio u poslednjem periodu kod nas u zemlji, alarm da je porodično nasilje, nasilje u školi, kao i sajber nasilje naša realnost.
Potrebno da se svi uključe u savladavanje problema, ističe Đukić Dejanović i dodaje da je potreban timski rad i fleksibilnost, obrazovanje, uključivanje psihijatrijske struke i policije, svih zajedno.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.