Skeniranja rađena po 26 puta: Istraživanja pokazala na koji način se menja mozak žene tokom trudnoće

Mali oporavak posle porođaja nije vratio volumen na nivoe pre trudnoće

20.09.2024. 23:15
  • Podeli:
trudnica, trudnoća - shutterstock_2506755761-66ed2429ba2ef.webp Foto: Shutterstock

Naučnici su rekli da su po prvi put mapirali promene koje se dešavaju dok se mozak žene reorganizuje kao odgovor na trudnoću, na osnovu skeniranja napravljenih po 26 puta, počevši od tri nedelje pre začeća, do devet meseci trudnoće, a zatim dve godine posle porođaja.

Studija je dokumentovala široko rasprostranjeno smanjenje zapremine kortikalne sive materije, naboranog regiona koji čini najudaljeniji sloj mozga, kao i povećanje mikrostrukturnog integriteta bele materije koja se nalazi dublje u mozgu. Obe promene su se poklopile sa povećanjem nivoa hormona estradiola i progesterona.

Siva materija se sastoji od ćelijskih tela nervnih ćelija mozga, dok je bela materija sastavljena od snopova aksona, nervnih ćelija koje prenose signale u vezama na daljinu u celom mozgu.

„Prilično je šokantno da 2024. godine nemamo skoro nikakve informacije o tome šta se dešava u mozgu tokom trudnoće. Ovaj rad postavlja više pitanja nego što daje odgovora, a mi samo zagrebemo površinu tih pitanja“, rekla je Elizabet Krastil, kognitivni neuronaučnik sa Kalifornijskog univerziteta ujedno i subjekt ovog istraživanja.

Krastil je rekla da tokom studije nije bila svesna podataka koji pokazuju promene u njenom mozgu i da se nije osećala drugačije.

Naučnici su rekli da su, otkako je studija završena, primetili isti obrazac kod nekoliko drugih trudnica koje su bile podvrgnute skeniranju mozga u tekućoj istraživačkoj inicijativi pod nazivom Maternal Brain Project, koja ima za cilj da poveća broj ispitanika na stotine.

„Prethodne studije su snimale mozak pre i posle trudnoće. Ali nikada nismo bili svedoci mozga usred ove metamorfoze“, dodala je Emili Džejkobs, neuronaučnik sa Univerziteta u Kaliforniji.

Skeniranje je pokazalo u proseku oko 4 odsto smanjenja sive materije u otprilike 80 odsto proučavanih regiona mozga. Mali oporavak posle porođaja nije vratio volumen na nivoe pre trudnoće. Istraživači su rekli da nije jasno da li je gubitak sive materije loša stvar.

Takođe su pokazali povećanje od oko 10 odsto mikrostrukturnog integriteta bele materije, mere zdravlja i kvaliteta veza između regiona mozga, dostižući vrhunac u kasnom drugom i ranom trećem tromesečju, a zatim se vraćaju na nivoe pre trudnoće nakon porođaja.

„Ova promena bi mogla da ukaže na kalibraciju moždanih kola, slično onome što se dešava svim mladim odraslim osobama dok prolaze kroz pubertet. Neke od promena koje smo primetili takođe mogu biti odgovor na visoke fiziološke zahteve same trudnoće, pokazujući koliko mozak može da bude prilagodljiv“, rekla je Laura Pričet, postdoktorski saradnik na Univerzitetu u Pensilvaniji i glavni autor studije.

U budućnosti, istraživači se nadaju da će ispitati kako varijacije u ovim promenama mogu pomoći u predviđanju pojava poput postporođajne depresije i kako preeklampsija, ozbiljno stanje krvnog pritiska koje se može razviti tokom trudnoće, može uticati na mozak.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()