Kako obrazlažu kanadski stručnjaci, ovo će na neki način, tvrdi profesor prava iz Toronta Trud Lemens, postati deo lečenja mentalnih bolesti.
Eutanazija ili "potpomognuto samoubistvo" dosad je bilo, u zemljama koje su ga odbrile, po pravilu rezervisano samo za neizlečive bolesti ali Kanada je otišla korak dalje.
Naime, ova zemlja uvodi zakon prema kome bi osobe koje boluju od mentalnih bolesti i koje smatraju da im je duševno stanje nepodnošljivo dobile mogućnost da od zdravstvenih ustanova zatraže "potpomognuto samoubistvo".
Kako je naglašeno, za ovo će biti potrebna samo dva lekara i smrtonosni koktel legalizovanih lekova.
Sam proces ozakonjenja ove vrste potpomognutog samoubstva počeo je pre šest godina. Kanada je 2016. godine donela Zakon o medicinskoj pomoći pri umiranju, koji je, zapravo, legalizovao pravo na "potpomognuto samoubistvo".
Kao i u drugim zemljama sa sličnim zakonima, država je na ovaj način otvorila put osobama koje boluju od neizlečivih bolesti ili čije je zdravstveno stanje takvo da je smrt neizbežna, da izaberu pravo na neku vrstu dostojanstvene smrti.
U prvoj godini primene Zakona više od 1.000 ljudi, uglavnom obolelih od raka, odlučilo se na ovu vrstu "potpomognutog samoubistva".
Godine 2021. Zakon je promenjen da bi uključio druga stanja koja su pacijenti smatrali "nepodnošljivim", čime se već došlo do 10.000 eutanazija u ovoj zemlji.
Od marta sledeće godine, lista će biti proširena i na psihijatrijske bolesti.
Kako obrazlažu kanadski stručnjaci, ovo će na neki način, tvrdi profesor prava iz Toronta Trud Lemens, postati deo lečenja mentalnih bolesti.
Osobe koje pate od depresije i drugih mentalnih poremećaja dobijaju mogućnost da im lekari "prepišu" samoubistvo kao lek.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.