Spašavaju 3 do 5 miliona života godišnje: Moramo vratiti poverenje u vakcine i vakcinaciju

Broj imunizovane dece opada, kako u svetu, tako i u Srbiji, upozoravaju stručnjaci i poručuju – svi su odgovorni i na svakome je da iznova ponavlja koliko je vakcinacija važna

Autor: Emilija Pešić
26.04.2023. 19:45
  • Podeli:

Interesovanje javnosti za dečje vakcine opalo je između 2019. i 2021. godine, odnosno u periodu pandemije kovida 19, pokazuje istraživanje Unicefa koje je obuhvatilo 55 država.

Broj imunizovane dece opada i u Srbiji, upozoravaju domaći stručnjaci. Zbog toga je neophodno da se što pre vrati poverenje u vakcinaciju, a to jedino može da se uradi tako što se o njoj razgovara.

Živa sećanja na bližnje koje su ubile razne bolesti starijim generacijama ne dozvoljavaju da sumnjaju u neophodnost vakcinacije. Sedamdesetih godina prošlog veka prava borba bila je dobiti vakcinu među prvima, kada su u kilometarskim redovima ljudi čekali red da za vakcinu protiv velikih boginja.

Da ponovimo lekciju – danas su na raspolaganju vakcine za prevenciju više od 20 bolesti koje ugrožavaju život, sprečavajući tri do pet miliona smrtnih ishoda svake godine. I umesto da se na njih gleda kao na blagoslov, više nego ikada ranije, njihova upotreba se dovodi u pitanje.

"Na taj način nam se, nažalost, na velika vrata vraćaju bolesti koje smo potpuno iskorenili. Jako je važno da apelujemo na roditelje da se informišu, da razgovaraju sa svojim perdijatrom, da prosto ne propuštaju redovnu vakcinaciju. Pre svega, najznačajnija nam je vakcia protiv MMR, malih boginja. Ona je, nažalost, u jednoj jako velikoj stigmatizaciji povezana sa mnogim komplikacijama, što zapravo nije istina. To je vakcina koja se najčešće propušta u Srbiji", ističe doktorka Ana Jeremić iz Doma zdravlja Voždovac za UNU.

Podaci Unicefa o padu interesovanja za imunizaciju, u čak 52 od 55 država obuhvaćenih istraživanjem, opisuju se kao "zabrinjavajući signal upozorenja" i to usled dezinformacija i sve manjeg poverenja u vlade i zbog političke polarizacije. Stručnjaci poručuju – svi su odgovorni i na svakome je da iznova ponavlja koliko je vakcinacija važna.

"Ne bih nikoga posebno izdvajao u tom lancu, mislim da smo svi vazni. Ja govorim i kao lekar profesionalac, ali i kao roditelj koji je svoju decu redovno vakcinisao svim potrebnim vakcinama i lično primio sve koje su predviđene za zdravstvene radnike i osobe koje se time bave", kaže dokotor Rade Milić, načelnik Klinike za pulmologiju Vojnomedicinske akademije.

Pacijenti shvataju značaj imunizacije, međutim veliki deo, pre svega mlađa i zdravija populacija, rezervisana je prema vakcinama.

"Jedna gospođa je u prodavnici imala dve maske na licu. Verovatno je pacijent za neku onkološku bolest, koja je sada na lečenju. Dvoje tinejdzera se zafrkavalo sa njom – 'Baba šta će ti to!' Mi moramo da podignemo svest, da edukujemo naciju po tom pitanju, da im pomognemo da se osveste... Da jednostavno imamo jasnu ideju – ili smo pacijenti ili ćemo biti pacijenti. Ne postoji treca varijanta!", naglašava Marko Milovanović iz Foruma pacijenata Srbije, u izjavi za UNU.

Srećom, zarazne dečje bolesti sada možemo da prepoznamo samo preko udžbenika i slika, a ne na osnovu ličnog iskustva. I to samo zahvaljujući vakcinama. Zato, mislite o tome – i vakcinišite decu, apeluju lekari.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()