U nedavnoj studiji među građanima Srbije, otkriveno je da čak 62 odsto ispitanika nikada nije otišlo ni na jedan preventivni pregled
Koliko puta ste čuli "ništa me ne boli, nema potrebe da idem na pregled". Ovako uglavnom razmišlja prosečan građanin Srbije. Kada su u pitanju preventivni pregledi, prema statistici, delimo prvo, najgore mesto sa Poljskom, u konkurenciji od 16 evropskih zemalja.
Zašto ne idemo na sistematske preglede i čega se plašimo?
U nedavnoj studiji među građanima Srbije, otkriveno je da čak 62 odsto ispitanika nikada nije otišlo ni na jedan preventivni pregled. A na pitanje zašto, 35 odsto njih kaže da ne zna na koji bi pregled otišli.
"Nešto što je najveći problem po ovom stepenu oboljevanja kod žena, na primer, jeste karcinom dojke. Onda, tu je rano otkrivanje takođe jednog učestalog problema, to je tumor, to jest rak grlića materice. Tu su naravno kardiovaskularne boleti, koje su u našem društvu veliki problem, a takođe tu je i dijabetes. Što se tiče muške populacije, tu je broj jedan nažalost karcinom pluća, sa velikom stopom mortaliteta, onda karcinom prostate i naravno karcinom debelog creva, vezano za oba pola", kaže za UNU dr Nikola Milentijević.
Samo četiri odsto građana Srbije ide na sve dostupne preventivne preglede, dok se ostali odlučuju da posete lekara tek posle pojave prvih simptoma.
Preporuka je da se na pregled ode jednom do dva puta godišnje, međutim, 23 odsto kaže da za to nema vremena.
"Velike su gužve. Treba zakazivati, čekati na preglede. Čak i kad je neko motivisan odustane zbog toga kada se dobije neki kasniji termin, pune su ambulante. Njima to deluje da sa naše strane postoji ta neka nemotivisanost. Nije tako. Mislim jesu gužve, ali treba istrajati u tome", kaže dr Milentijević.
Pored nedostatka vremena, strah igra veliku ulogu u izbegavanju posete lekaru. Kada je u pitanju oralno zdravlje, upravo on predstavlja jedan od glavnih razloga.
"Uglavnom se ljudi boje. Ali ako dolaze redovno onda nema ni razloga za strah, jer se preveniraju svi, sve što se može desiti. Uglavnom su to neke karijesne lezije, bolovi, otoci i onda to već može da bude traumatično za pacijenta. Kada se dođe na vreme, onda je lakše i samom stomatologu, a i pacijentu je svakako komfornije iskustvo", objašnjava stomatolog Sandra Bogdanović.
Zdravlje je individualna stvar. Redovan pregled, pruža priliku i da se posavetujete sa lekarom, rešite sve nedoumice i budete upućeni u to, na koji način je najbolje da se ophodite prema svome telu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.