Stari ne moraju da budu depresivni: Otkrivamo kako ostati zdrav duhom

Međutim, postoje brojni načini kako ostati zdrav duhom, i mi smo posetili takvo jedno mesto.

Autor: Lena Sladojević
14.02.2023. 20:27
  • Podeli:

Svaka treća starija osoba u Srbiji ima izražene simptome depresije i oseća se bespomoćno. Stručnjaci kažu da takvo osećanje u poznim godimama najčešće dolazi zbog bolesti, nemaštine i gubitka voljene osobe.

Međutim, postoje brojni načini kako ostati zdrav duhom, i mi smo posetili takvo jedno mesto.

Na likovnoj sekciji smo zatekli stariju gospodu koja se kao u filmu "Tango Argentino" ne predaje trećem dobu.

„Kad sam otišao u penziju, ja sam bio euforičan, a onda katastrofa dok se nisam uključio u Božidarac, polako sam se doveo u red. Od dramske sekcije, slikanja, kompjuterskih sekcija, ali na komjuterima zaspim jer ja sam iz prošlog veka. Znam nešto malo na telefonu ali ja i sa 65 godina ne moram da znam šta znaju omladinci“, kaže nam penzioner Jovica Erdeljan.

Na pitanje kako joj odgovara starije doba, penzionerka Ljiljana Milanović pozitivno odgovara:

„ Ja nemam problema sa tim. Vrlo sam aktivna u svakom pogledu, družim se sa svojim prijateljima od ranije. Sad sam sam stekla ovde neka nova prijateljstva koja mi jako prijaju.“

Istraživanje "Depresija kod starijih" koje je sprovedeno u saradnji sa Crvenim krstom Srbije pokazuje da je velika prepreka ka zdravom starenju depresija.

Podaci su nažalost takvi da je njih 55 odsto bez partnera i da njih više od 30 odsto živi samo.

„Kako starimo, tako dolazimo do nekih gubitaka tokom života, do gubitka supružnika, naših funkcionalih sposobnosti, ne možemo više da radimo ono što smo ranije radili“, objašnjava stručna saradnica i psihološkinja Crvenog krsta Srbije Nataša Todorović.

Stresni životni događaji kroz koje su prošli doprineli tom stanju. Na prvom mestu je smrtni slučaj bliske osobe, na drugom lična bolest, ali i velika finansijska kriza.  

„Vi sa starenjem prihodi vam se smanjuju, a rashodi koji su povezani sa vašim zdravljem se povećavaju, tako da taj stres šta će se destiti u budućnosti može samo da pojača vaše depresivno stanje, da se osećate beznadežno, jer u našem istražavinju 25 odsto starijih osoba smatra da njihov život nema smisla“, kaže Todorović.

Penzija i višak slobodnog vremena ne vode nužno ka depresivnom stanju.

Predviđanja su da će do 2030. godine svaka šesta osoba imati više od 60 godina. Stoga je više nego ikada važno da se stariji okrenu druženju i kreativnom sadržaju, a da im mi mlađi u tome budemo podrška.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()