Povraćanje i intenzivan bol u stomaku kod dece izazivaju Rota i Adeno virusi koji se i najlakše prenose.
Tegobe najčešće uplaše roditelje male dece jer se kod njih povremeno javlja i krv u stolici. Specijalisti ipak kažu: Nema razloga za paniku.
Roditelji intenzivnije dovode decu u Domove zdravlja. Simptomi sa kojima mališani dolaze su mučnina, dijareja, povraćanje i povremena temperatura. U čak 65 odsto slučajeva krivac za ove tegobe je Rota virus, najčešće oboleva odojčad i deca do 3 godine.
„Ako su u pitanju bebe, one vrlo lako dehidriraju. U telu tako male dece je veća količina vode, pa kad se gubi voda dijarejom ili povraćanjem, deca lako dehidriraju. Najvažnije je vratiti tu tečnost, ako je u pitanju bebba koja sisa, ne treba prekidati dojenje jer majčino mleko u vom sastavu ima sve što bebi treba“, objašnjava pedijatar Saša Milićević.
Za decu starijeg uzrasta lekari savetuju mirovanje, dijetalnu ishranu i izbegavanje kontakta sa drugima jer se virus lako širi.
Nagoveštavaju i da se roditelji javljaju sa pitanjem: Šta ako u stolici deteta ima krvi ili sluzi?
Pojašnjavaju da te simptome mogu izazvati salmonela ili virusi.
„Infekcija ošteti zid krvnog suda. Digestivni sistem jer pun krvnih sudova i sluzi, pa može da se pojavi krv ili sukrvica, takođe sluz. Ali retko kad je to opasno, naravno, treba pratiti, ali ako je to baš pravo krvarenje, onda se treba javiti lekaru. Tako da, ako je neka sukrvica, može da se sačeka dan- dva, onda to nestane samo. Ne zahteva neki poseban tretman“, ističe Milićević.
Redovi u kovid ambulanti su smanjeni, ali je primetan porast obolelih od gripa. Rizična kategorija su ljudi stariji od 65 godina, jer lako mogu oboleti od upale pluća, pa lekari savetuju vakcinaciju protiv gripa.
Doktore pak zabrinjava jedna loša navika pacijenata - posezanje za antibioticima, bez potrebe.
„Oni treba da koriste vitaminski terapiju, da skidaju temperaturu, da ne uzimaju barem prva 3 dana antibiotsku terapiju. Tek kada se to nešto komplikuje, kada vide, da temperatura traje, da se pojačava kašalj, da imaju sekret koji je promenjene boje, onda treba konsultovati izabranog lekara i uzimati antibiotik“, naglašava načelnica Opšte medicine u Domu zdravlja Palilula Snežana Despotović Kušljević.
Lekari primećuju povećan broj poseta s početka godine, pa je čini se i dalje aktuelan tvit - "Pola Srbije kašlje, a pola kaže "tako sam i ja".
Međutim, kako navode, bolja slika očekuje se krajem hladnog perioda ili barem uz sprovođenje imunitetske terapije.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.