Stručnjak upozorava: Oni su leglo bakterija i gljivica, ne delite ih ni sa kim tokom odmora

Bakterije mogu da žive na površini nekoliko sati, dana ili čak meseci zbog sposobnosti materijala da zadrži vlagu

15.07.2023. 09:13
  • Podeli:
hrvatska-ljeto-more-plaza-foto-sreckoniketic-pixsell.jpg Foto: Srećko Niketić/Pixsell

Ako ovog leta delite peškire sa svojom porodicom, velike su šanse da delite više nego što ste očekivali. 

Vaš peškir za plažu možda izgleda čisto i bezopasno, on bi zapravo mogao biti izvor gljivica i bakterija.

Bakterije mogu da žive na površini nekoliko sati, dana ili čak meseci zbog sposobnosti materijala da zadrži vlagu.

Zato je važno da menjate peškire bar jednom nedeljno i da ih održavate čistima.

Takođe bi trebalo da ih okačite da se osuše na otvorenom prostoru, a ne u gomili na podu, jer to omogućava samo razmnožavanje klica. I iznad svega, nemojte ih deliti ni sa kim - bilo sa svojim partnerom ili bilo kojim članom porodice.

Dermatolog dr Firas Alniaimi rekao je da čitav kosmos bakterija živi na peškirima.

"Infekcije kože kao što su molluscum contagiosum, impetigo i virusne bradavice mogu se širiti zajedničkim korišćenjem peškira", rekao je on.

Molluscum je virus boginja, koji dovodi do malih, podignutih kvrga koje se mogu pojaviti bilo gde na koži. Obično je bezbolno, ali može da svrbi, posebno ako osoba ima problema sa ekcemom.

"Telo obično samo očisti infekciju u roku od šest do devet meseci - ali ponekad može potrajati četiri godine da potpuno nestane", kaže dermatolog.

Impetigo je veoma zarazna bakterijska infekcija kože uzrokovana bakterijama stafilokoka. Obično dovodi do blago otečenih crvenih, zelenih i žutih područja negde na telu - često na licu.

Oralni antibiotici obično ga potpuno uništo za sedam do deset dana, ali pre toga može biti prilično neprijatno.

A tu su i virusne bradavice, koje su uzrokovane humanim papiloma virusom (HPV). Osećaju se kao čvrste i grube akne, a obično se pojavljuju na dlanovima, zglobovima, kolenima i prstima.

One se razlikuju od genitalnih bradavica, koje se ne mogu preneti deljenjem peškira, navodi NHS.

Većina bradavica ne treba da brinete i mogu se lečiti proizvodima bez recepta. Međutim, ako izazivaju nelagodnost, dramatično su se promenili u izgledu, ili krvare ili se šire, obavezno se obratite lekaru.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()