Podaci pokazuju da je ovo oboljenje na šestom mestu po učestalosti u našoj zemlji
Od raka mokraćne bešike u Srbiji svake godine oboli oko 2.500 ljudi, dok više od 1.000 umre. Imunoterapija je pokazala izuzetne rezultate u produžavanju života obolelima širom sveta, ali pacijenti u Srbiji još nemaju pristup novim standardima lečenja, upozoravaju iz URO TAKT-a, Udruženja za borbu protiv karcinoma bešike, prostate, testisa i bubrega.
Karcinom mokraćne bešike dugo je bio zanemarivan u našem zdravstvu. Zaboravljeni karcinom, kako ga nazivaju stručnjaci, teška je i podmukla bolest od koje oboleva najčešće starija populacija, a faktori rizika pored starosti jesu i pušenje i hronična izloženost toksičnim materijama.
Osim rane dijagnoze, uspešnom lečenju doprinose i lekovi iz grupe imunoterapije.
"Unazad nekoliko godina imunoterapija je uzela maha uopšte u onkologiji, promenila je način lečenja melanoma, trostruko negativnog raka dojke i nekih drugih maligniteta, tako je ušla i u terapiju karcinoma mokraćne bešike i značajno je popravila preživljavanje tih bolesnika, znači ne govorimo o izlečenju, možda u jednom momentu i hoćemo ali, u ovom momentu govorimo o značajnom produženju života," kaže dr Gorana Matovina Brko iz Klinike za internu onkologiju Instituta za onkologiju Vojvodine.
Iako mogu znatno da poboljšaju kvalitet života i preživljavanje pacijenata, srpski zdravstveni sistem još nije usvojio inovativne terapije. Mnogi pacijenti zato nisu u mogućnosti da ih koriste i povećaju realnu šansu za život.
„Želimo da skrenemo pažnju kako pacijentima tako i ostalim učesnicima zdravstvenih vlasti, da u ovoj godini RFZO nije doneo na listu još nijedan inovativni lek i borićemo se sledeće godine, nizom akcija nastavićemo tu borbu da pacijent koji dobiju kancer mokraćne bešike mogu tu borbu da nastave uz neke nove inovativne lekove“, kaže predsednik Udruženja za borbu protiv karcinoma bešike, prostate, testisa i bubrega URO TAKT Marko Đurić.
U Članu 9 Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje navodi se da ukoliko su iscrpljene sve terapijske mogućnosti za lečenje, pacijent može dobiti lekove iz grupe imunoterapije.
Ružica Božović jedan je od retkih pacijenata u Srbiji koji imaju tu tešku dijagnozu i koji imunoterapiju dobijaju upravo na osnovu tog člana.
"Trenutno primam imunoterapiju jer mi nije izvađen taj deo i sasvim se dobro osećam. U bolnici su fantastični, ja sam vrlo često kada su me puštali kući na dva dana govorila da neću da idem jer mi je to stres, da više volim da idem sa njima, ništa nisam guglala, visoko sam obrazovana, ništa nisam guglala, ništa nisam gledala da se pravim pametna, sve što mi kažu lekari to radim", ističe Ružica Božović.
Podaci pokazuju da je karcinom mokraćne bešike na šestom mestu najčešćih oboljenja u Srbiji. Ako primetite promenu boje urina, bol u donjem delu stomaka ili leđa, iritaciju bešike, promenu u kvalitetu mokrenja, obavezno se javite urologu koji će odrediti potrebne dijagnostičke procedure, savetuju stručnjaci.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.