Od 2018. godine učetvorostručen broj pacijenata koji se leče o trošku države
U Srbiji je počela proizvodnja prvog inovativnog leka za obolele od multiple skleroze pod nazivom "Korpos", a proizvodnja leka započeta je u kompaniji "Hemofarm" iz Vršca.
Premijerka Srbije Ana Brnabić je prisustvovala početku proizvodnje tog leka i rekla da je budžet Srbije za lečenje obolelih od retkih bolesti, među kojima je i multiple skleroza, 2012. godine bio 130 miliona dinara, a da je sada 4,3 milijarde dinara, odnosno da je za 10 godina on 33 puta veći.
"Što se tiče pacijenata obolelih od multiple skleroze, mi smo u poslednjih pet godina, od 2018. godine učetvorostručili broj pacijenata koji se leče o trošku budžeta Srbije, odnosno o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. 2018. godine to je bilo 1.100 pacijenata, danas je to 4.100 pacijenata", istakla je Brnabić.
Ona je podsetila da se 2005. godine samo 150 osoba u Srbiji lečilo o trošku države kada je u pitanju multiple skleroza. Generalni direktor kompanije "Hemofarm", Ronald Zeliger , istakao je da lek "Korpos" značajno menja tok bolesti i bitno unapređuje kvalitet života obolelih od multipla skleroze.
"Pre pet ili šest godina smo ušli u pregovore sa kompanijom 'Roš', a danas imamo lek Korpos koji je visoko kvalitetan i koji menja na bolje živote ljudima kojima je potreban. Znamo da postoje bolesti za koje još uvek ne postoji mogućnost lečenja u Srbiji, ali zajedno sa predstavnicima Vlade i institucijama ulažemo velike napore da čak i ti lekovi budu dostupni pacijentima u svrhu poboljšanja kvaliteta njihovog života"
Iz kompanije Hemofarm najavili su da se razgovara o proizvodnji drugih inovativnih lekova i sa drugim kompanijama.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.