Adolescenti lakše otvaraju mlađim edukatorima, nego starijima
Broj maloletničkih abortusa prepolovljen je u odnosu na pre 10 godina, ali brojka od blizu 660 neplaniranih trudnoća u tom uzrastu i dalje izaziva zabrinutost. Roditelji najčešće izbegavaju da razgovaraju sa decom o intimnim odnosima, dok se u školama o seksu i reproduktivnom zdravlju sve svodi na tek poneki čas.
Da ih nisu donele rode, to već odavno znaju, ali kada dođu u godine da im se sopstveno telo menja i osete neke nove potrebe, pojaviće se i nova pitanja.
Za mnoge roditelje takvi razgovori su tabu tema. Ono čega nisu svesni jeste da su tinejdžeri tada spremni da sami istražuju kroz seksualnu aktivnost.
"Mislim da je važno da se o toj temi razgovara otvoreno i da se naglasak posebno stavi na odgovornost. Da se stavi naglasak na poštovanje onog drugog i da se stvori prostor u kome će dete ili mladi moći da postavljaju pitanja", kaže za UNU psihoterapeut Martina Kvarantan Šmitran.
Iako se najčešće veruje da roditelji neće da pričaju sa decom o škakljivim temama, iskustvo Omladine JAZAS-a pokazalo je da je problem potpuno drugačiji.
"Roditelji su autentično zainteresovani za zdravlje svoje dece. Problem je što oni ne znaju kako, a država je tu koja bi trebalo da pomogne roditeljima da prebrode taj strah i naoružaju se osnovnim znanjima jer vrlo često ni ne znaju šta kažu deci. Priručnici su puni nekih preporuka 'recite deci da uspostave granice'. Koju granicu? Kako da odredimo granicu? Nije ista granica za dete od 13 i 15 godina, nije ista za devojčicu i dečaka", kaže nam Karlo Boras iz JAZAS-a.
Pitanja tinejdžera su često jednostavna, kaže psihoterapeutkinja Šmitran, poput onog kako se koriste kontracepcija ili šta je to orgazam. Ako roditelj, ipak, nije spreman da odgovori na to, bolje je i zatražiti pomoć nego ćutati o tome.
"I da uzmemo da odemo sa detetom na pregled kod ginekologa, i muškog i ženskog. Možda je ginekolog taj koji će to drugačije da prezentuje, bez osećaja stida ili nekog ustručavanja. Znate, vi možete da preskočite tu temu, ali ne možete da preskočite da tu decu posle sutra vodite kod lekara i bolnicu i tamo rešavaju stvari koje su mogle da se preveniraju kada je trebalo", ističe Šmitran.
Boras kaže i da se adolescenti lakše otvaraju mlađim edukatorima, nego starijima, kao i da je nastavnicima u školi ostavljeno da sami procene da li će i kako će da predaju deci o seksu.
Ako se o tome ne priča ni kod kuće, postoji rizik da dete informacije potraži na ulici, internetu ili nekom trećem neadekvatnom mestu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.