UNA je pitala stručnjake zbog čega je došlo do naglog skoka u broju zaraženih koronavirusom

Virus je izgubio jednu karakteristiku na svom šiljku i onda je to prepreka da ga prepozna osoba koja inače ima antitela, kaže naš epidemiolog

Autor: Lena Sladojević
31.07.2024. 19:34
  • Podeli:

Svaki četvrti testirani stanovnik Srbije, pozitivan je na virus korona. Tokom protekle sedmice testirano je 1.207 оsоbа, а potvrđeno je 306 slučajeva, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut". Sa našim stručnjacima razgovarali smo o tome, koji su simptomi, kako se lečiti, ali i da li je virus mutirao. 

Jedan od razloga što je broj zaraženih u porastu jete i to što smo usled velikih vrućina više u zatvorenom prostoru, pa se lako prenosi. Problem prave i česta putovanja, odnosno sezona godišnjih odmora.

"Drugi razlog je što se virus promenio, on je izgubio jednu karakteristiku na svom šiljku i onda je to prepreka da ga čovek, koji inače ima antitela, prepozna. Onda i oni koji bi bili otporni prema ovom prethodnom soju sada mogu da se zaraze, uz ostalo i letovanje, odlasci i polasci, sve to čini da smo svedoci jednog epidemijskog porasta", kaže epidemiolog prof. dr Zoran Radovanović.

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" naveo je u izveštaju da trеnd pоrаstа brоја inficirаnih оsоbа којi sе uоčаvа оd pоčеtка mаја 2024. gоdinе niје prаćеn pоvеćаnjеm zаhtеvа zа pružаnjе zdrаvstvеnih uslugа u dоmоvimа zdrаvljа i bоlnicаmа.

"Leka nema, evo mogli ste da vidite i Bajdenovu situaciju. Tu smo svi ravnopravni. Dobije se taj neki lek, pokazuje se da nema nikakvo dejstvo. Znači celishodno je vakcinisati se. Mi nažalost nemamo vakcinu, morali bismo da je nabavimo, ljudi koji žele da budu vakcinisani i imaju hronične bolesti, imaju pravo da dobiju zaštitu", zaključio je Radovanović.

Mi nismo zatekli veći broj pacijenata u Domu zdravlja. Tamo kažu da  su pacijenti uglavnom oni koji su došli sa putovanja i koji su ili lečeni, ili već izlečeni. Napominju da niko nije imao težu kliničku sliku, ali da uprkos tome treba biti obazriv.

"One mere zaštite koje treba da preduzimao jeste obavezno nošenje maske, ako se dobije visoka temperatura, da ne bismo prenosili drugima, pranje ruku i to je nešto na šta moramo insistirati. Znači i odlasci i u avionu i bilo gde na putovanjima, pri izlasku i na graničnim prelazima i u tranzitu. Da se peru ruke, da se uzima voda, da se vodi računa o upotrebi klime u autu i rashlađenja toplo-hladno", istakla je načelnica opšte medicine DZ Palilula prim. dr Snežana Despotović Kušljević.

Terapija je, kako kažu, ista kakva je bila pre - antibiotici i vitaminska terapija. Terapija se određuje u zavisnosti od stanja pacijenta, ali srećom uprkos rastu zaraženih, kako kažu, nema teže obolelih. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()