UNA otkriva: Zašto dolazi do iznenadne smrti mladih sportista i zašto su sistematski pregledi važni

UNA otkriva zašto dolazi do iznenadne smrti, i koliku ulogu sistematski pregledi imaju u sprečavanju takvih događaja.

Autor: Una Đuričić
29.05.2024. 21:01
  • Podeli:

Dete od 11 godina, srušilo se posle odrađenog treninga, nakon čega je, prema nezvaničnim informacijama, prevezeno u Opštu Bolnicu Pančevo, gde lekari nisu uspeli da ga reanimiraju.

Ovaj uznemirujući događaj zabrinuo je mnoge roditelje, a UNA otkriva zašto dolazi do iznenadne smrti, i koliku ulogu sistematski pregledi imaju u sprečavanju takvih događaja.

Razvijanje organizma, mišića, kondicije i opšte poboljšanje zdravlja, jeste ono što sport donosi svima, a posebnu korist imaju deca koja se bave sportom tokom čitavog svog razvoja. Činjenica da sport dovodi i do smrtnih ishoda, zabrinula je sve sportiste i roditelje. Mnogi se pitaju kako je do zastoja srca došlo, odjednom.

„Iznenadna srčana smrt se definiše kao, ili smrtni ishod koji je nastao najviše nakon pola sata od tegoba koje su dovele do ove iznenadne srčane smrti, a to su tegobe, ako je u pitanju, kardiovaskularni sistem, ona se obično manifestuje ubrzanim pulsem ili padom pritiska, ili nekim poremećajem ritma, izričitom slabošću, malaksalošću. U svakom slučaju ovo se može uvesti u iznenadnu srčanu smrt jer to je dete koje nije bilo bolesno koliko ja znam“, kaže za UNU kardiohirurg prof. dr Miljko Ristić.

Ultrazvučni pregled srca i EKG su jedni od najvažnijih pregleda, jer oni već sa tačnošću od 90 posto mogu da pokažu da li je sportista sposoban da trenira ili ne. Pored EKGa, koji spada u osnovni  sportsko-medicinski pregled, prema specifičnoj potrebi sportiste i mišljenja doktora, radi se i  prošireni pregled koji uključuje i test opterećenja.

„Test opterećenja, koji podrazumeva da mlađa osoba ili starija ide po traci. I sad ta traka se opterećuje po 25 vati, po 25 vati. Normalno je da mi izdržimo, koji se ne bavimo sportom, neko opterećenje od oko 100 vati. Sportisti, to je zadivljujuće, mogu da izdrže do 400 vati“, objašnjava Ristić.

Sportsko-medicinski pregled  obavezan je na svakih šest meseci za sve članove sportskih klubova, nevezano za godine i amaterski ili profesionalni status.

„Zakon o sportu koji je promenjen pre nekoliko godina, nalaže da su klubovi u obavezi da imaju lekarska uverenja koji svaki član dostavlja. To može biti urađeno u organizaciji kluba, i klubovi to najčešće rade, ima zaista par ordinacija koje to sjajno rade, ili može biti prepušteno roditeljima, ukoliko govorimo o maloletnoj deci. Mi imamo tu sreću da, i zahvaljujući kancelariji koja to zaista radi ozbiljno, papirologija koja se dostavlja i prilikom registracije takmičara i prilikom registracije klubova, ne samo da naši članovi moraju imati lekarski pregled već svi naši treneri koji se takođe registruju u savezu“, objašnjava za UNU trener Karate Klub "Beli grad" Ognjen Malenović.

Obavezan lekarski pregled nije samo još jedan papir, već predstavlja jedini način da se uoče problemi pre neko što bude kasno.

Stručnjaci apeluju na sportiste i roditelje da ove preglede shvate ozbiljno, jer, između ostalog, redovan odlazak na pregled predstavlja odgovornost prema sebi i sopstvenom zdravlju.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()