UNA pita: Da li su zaista suplementi bezopasni i da li mogu da zamene unos vitamina putem hrane?

Malo je poznato da njihova upotreba zavisi od pola, uzrasta osobe i godišnjeg doba

Autor: Zorana Nikoletić
24.01.2025. 21:01
  • Podeli:

Ubrzani tempo života dovodi do toga da mnogi od nas ne uspevaju da ishranom unose dovoljno vitamina, tako da postajemo sve više neotporni na viruse i infekcije. Zbog toga mnogi posežu za suplementima, ali da bi oni zaista pružili svoje maksimalne koristi, važno je znati kada i kako ih kombinovati. UNA pita da li su zaista suplementi bezopasni i da li mogu da zamene unos vitamina putem hrane?

Sve više ljudi, uglavnom zbog poboljšanja imuniteta ili fizičke sposobnosti, koristi suplemente: vitamine, minerale, aminokiseline, biljne ekstrakte i čajeve. Međutim, malo je poznato da njihova upotreba zavisi od pola, uzrasta osobe i godišnjeg doba i da zato vitamine ne bi trebalo konzumirati bez konsultacije s farmaceutom. Iako povećan unos većine suplemenata nije opasan, pojedini mogu da izazovu kontraindikacije, upozoravaju lekari.

"Postoji velika obazrivost kada se uzima vitamin A. On može da se predozira i to je jedan od retkih vitamina koji može da se predozira, jer deluje hepatotoksično na jetru i naročito kod starijih ljudi. Ljudi koji unose preveliku količinu gvožđa sa suplementima ili imaju prirodno pojačanu količinu gvožđa u svojim biohemijskim analizama, to nije dobro, zato što to povećano delovanje gvožđa može da deluje na suzbijanje cinka", kaže za UNU Aleksandra Dimitrijević Salom, magistar farmacije.

Suplementi jesu veoma korisni, ali je uvek bolje da se vitamini unose putem hrane, kažu stručnjaci. Pored medicinskih analiza na osnovu kojih saznajemo šta nam od vitamina nedostaje, sada postoje i besplatne aplikacije koje na osnovu visine, težine, broja obroka u toku dana i rezultata koji želimo da postignemo, daju tačne podatke o količini hrane koju je potrebno da unesemo kako bismo postigli odgovarajući nivo vitamina i minerala .

"Aplikacija kada analizira koja količina makronutrienata je potrebna za vaš cilj da dostignete iz te početne tačke. Na osnovu toga vi govorite samo šta želite da jedete, aplikacija to analizira i onda ako vam fali neki od nutritienata daje preporuku šta da dodatno pojedete uz vašu ishranu ", ističe za UNU Marko Marković, personalni trener.

U ovom periodu godine, budući da nema sunca, neophodan je unos vitamina D, omega masnih kiselina, vitamina C i cinka. Ipak, kod virusnih infekcija, unos suplemenata, iako je koristan, ne može da zameni mirovanje, upozoravaju farmaceuti.

"Ako imaju bakterijske infekcije koje se leče antibioticima, tu je odmor značajan, ali ne toliko neophodan. Kod virusnih inkfecija, pored suplemenata, jako je značajno da se organizam opusti i da odleži te virusne infekcije jer ne ležanje i nemanje mogućnosti za odmorom izazivaju posledice", dodaje Dimitrijević Salom.

Suplemente je opravdano koristiti kada malo vitamina unosimo putem hrane, što je karakteristično za zimski period, ali i kada smo bolesni i kao preventivu, kaže naša sagovornica i upozorava da i u tome treba imati mere.  

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()