Kod male dece, doktor objašnjava da se problemi mogu nagovestiti kroz to kada su progovorili, prohodali, kako jedu
Čuveni makedonski neuropsihijatar doktor Mice Dudučki upozorava da se većina mladih suočava sa nekim od psiholoških poremećaja i da celokupno društvo treba da upali "alarm" i posveti se ovom problemu. Kako da roditelji primete kod deteta takav poremećaj, ali i kako da ga reše, u priči Lene Sladojević.
Doktor Dudučki je prošao sve i Vojno medicinsku akademiju i ratište, usavršavao se uKanadi i Francuskoj, da bi više od tri decenije privatne prakse posvetio psihičkim problemima dece i mladih.
"Nažalost imamo jednu epidemiju mentalnih poremećaja i poremećaja kod dece, osobito kod mladih ljudi. Kada sam se 1994. godine vratio sa VMA u Makedoniju, pisao sam neke stručne radove o učestalosti paničnog poremećaja, generalno anksioznog poremećaja, tada je bilo dva do tri odsto populacije između 18 i 30 godina. Sada, ne samo kod nas, nego i u svetu, to se udesetosručilo", kaže dr Dudučki.
Kod male dece, doktor objašnjava da se problemi mogu nagovestiti kroz to kada su progovorili, prohodali, kako jedu, međutim kada odrastu simptomi su drugačiji.
"Od prkosa, do agresije i ono što je vrh svega toga, a to je danas veoma zastupljeno, to je vršnjačko nasilje, nasilje
u školama. Mi smo svedoci, da smo u Beogradu imali dva masovna ubistva", pojašnjava lekar.
Jedan od problema je što roditelji kada primete poremećaj kod dece, to uglavnom negiraju.
"Postoji jedan fenomen koji mi nazivamo ablepsija, a to je duhovno slepilo, roditelji ne žele da prihvate, verovatno su to socio-kulturni razlozi o tome da njihovo dete ima takav problem i kada vi kažete roditelju vaše dete ima poremećaj u psihomotornom razvoju, oni u čudu gledaju, pa kako je to moguće? Misleći da je to fiziološka varijacija i da će to samo od sebe proći", pojašnjava lekar.
Neće samo od sebe proći, upozorava doktor Dudučki i poručuje da je vreme da se podigne alarm. Problemom mladih moraju više da se posvete roditelji, država i Ministarstvo zdravlja, ali i mi kao društvo.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.