Ovčije boginje, kada se preleže, stvaraju u većini slučajeva doživotni imunitet
Tragom informacije da ovčije boginje, varičele, trenutno haraju našom zemljom, ekipa Una televizije se zaputila u vrtić i kod pedijatra, da bi proverila da li je to tačno i šta sve treba da znamo o ovoj bolesti.
Ovčije boginje, ili medicinski nazvane varičele, šire se prvenstveno među decom. Na osnovu pisanja medija, epidemija ove zaraze trenutno je u toku. Tragom te informacije, zaputili smo se upravo ka jednom od beogradskih vrtića da bismo proverili kakvo je stanje.
"Trenutno, u našoj predškolskoj ustanovi nemamo boginje ali imali smo situaciju pre dve godine kada je bilo prisutno, i ono što smo primetili je da se jako brzo prenosi", kaže vaspitačica Svetlana Pušica.
Iako, na sreću, u ovom vrtiću nisu zabeleženi slučajevi u skorije vreme, istaknuti dečji pedijatar ipak kaže da je broj obolele dece poslednjih dana u porastu.
"Primećujemo u poslednje vreme da je malo veća učestalost i da je veća zaraznost tog virusa. U poslednjih, recimo, mesec dana, intenzivniji je broj pacijenata sa varičelom", rekao je pedijatar Saša Milićević.
A kada je već tako, zanimalo nas je da saznamo malo više o tom virusu. Poznat nam je od kad smo bili deca, ali kako se tačno prenosi?
"Bolest koja je vrlo zarazna, prenosi se u velikom stepenu i prenosi se kapljičnim putem ali može i preko kontaminiranih igračaka, recimo kod dece, može i preko ruke ako osoba koja ima varičelu ili ako je u fazi inkubacije, ako kija ili kašlje", ističe Milićević.
S obzirom na to da su doktor, ali i vaspitačica, rekli da je reč o veoma zaraznoj bolesti, interesovalo nas je kako se ona leči?
"Terapija same varičele, pored lekova protiv povišene temperature, nije ni potrebna, dete mora da miruje, mora da unosi dovoljno tečnosti. Obzirom da se te promene mogu pojaviti i u usnoj duplji, često ta deca neće da jedu ali moraju da piju, znači tu nema kompromisa. Jelo mora da bude plago, ta deca nekad izgube na svojoj težini ali vratiće je, ali tečnost moraju da unose", zaključio je Milićević.
Simptome varičela ljudi često mešaju sa šugom ili alergijama - zbog toga, ako kod deteta primetite sledeće promene, neophodno je obratiti se lekaru
"Ono što smo mi prmiteli jeste neka malaksalost, blaga povišena temperatura, glavobolja i ono što je, da kažemo očigledno je pojava samih tih boginja koje liče na bubuljice. Pojavljuju se najpre na stomaku, po leđima, po vratu, i samim tim, ako primete nešto od tih simptoma mogu se obratiti svom domu zdravlja ili pedijatru", navela je Svetlana Pušica.
Ovčije boginje, kada se preleže, stvaraju u većini slučajeva doživotni imunitet. Samo oboljenje nije opasno, ali jeste neprijatno. Zbog brzine širenja neophodno je dijagnostikovati ga i lečiti na vreme, jer time štitimo sve koji su u kolektivu sa zaraženom osobom.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.