Pored skrininga za rano otkrivanje raka pluća neophodna je kontinuirana briga o prevenciji i borbi protiv pušenja
Direktor Klinike za pulmologiju u Beogradu dr Mihailo Stjepanović rekao je danas da je u toj ustanovi već zakazano oko 600 pregleda u okviru skrining za rano otkrivanje raka pluća, koji je krenuo početkom novembra.
Stjepanović je za Tanjug rekao da je skrining od izuzetnog značaja za rano otkrivanje bolesti zbog uspešnosti lečenja i smanjenja mortaliteta.
Ističe da se termini zakazuju samo građanima koji spadaju u rizičnu grupu, a to su oni pacijenti kod kojih postoji najveća šansa da se otkrije kancer u ranoj fazi, odnosno oni koji imaju više od 50 godina života i više od 30 godina pušačkog staža.
Navodi da se rak otkrije kod malog broja pacijenata kojima se urade skrining pregledi i da su u pitanju jednocifreni brojevi, ali da je značajno kada se na hiljadu pregledanih ustanovi kod 50 ili 20 u ranoj fazi.
"Kada se rak pluća otkrije u ranoj fazi, on može da se operiše i pacijenti mogu posle toga da se vrate svojim normalnim životnim aktivnostima", ističe.
Stjepanović navodi da je kod karcinoma pluća za rano otkrivanje problematično to što ima nespecifične simptome i dodaje da građani koji su pušači, kašalj koji je najčešći simptom povezuju sa cigaretama i zbog toga se kasnije javljaju lekaru.
"Pluća su veliki organ, pa tek kada promena poraste po nekoliko centimetara, dođe do ozbiljnijih tegoba kao što su iskašljavanje krvi ili neki bolovi", dodao je Stjepanović.
Istakao je da građani ne bi trebalo da strahuju od skrining pregleda jer je zračenje u malim dozama i sa niskodoznim skenerima koji ima još nekoliko puta manju dozu zračenja, odnosno od šest do osam puta manju dozu zračenja nego standardni CT grudnog koša.
Stjepanović je objasnio da je procedura prijavljivanja za skrinig jednostavna i da građani mogu da se prijave na broj telefona 066/267268, kao i da uput i ni zdravstveno osiguranje nisu potrebni, a termini pregleda su popodne.
Predsednica Udruženja za borbu protiv raka pluća "Punim plućima" Olja Ćorović izjavila je da je njen motiv da pomogne ljudima koji se bore sa tom bolešću proizašao iz ličnog iskustva, odnosno jer su joj i otac i suprug preminuli od te bolesti.
"I tada je krenula prvo borba Udruženja za stavljanje savremenih terapija na listu, što je bilo 2020. godine. Sad je došlo i do proširenja liste i proširenja indikacija. Znači, svake godine imamo nešto novo, za šta se borimo i zalažemo", rekla je Ćorović za Tanjug.
Ona je dodala da je pored skrininga za rano otkrivanje raka pluća kontinuirana i briga brinu o prevenciji i borbi protiv pušenja.
"Istraživanje je pokazalo da je više od 40 odsto ispitanika pokušavalo čak pet i više puta da ostavi pušenje, ali bezuspešno. Samo što je to bilo uz pomoć nekih dodatnih supstanci, međutim trebalo bi negde i da se obrate, poput Klinike za pulmologiju i Instituta za onkologiju", rekla je Ćorović.
Govoreći o cigaretama, ona je apelovala na ljude da ostave pušenje dok su zdravi, a ne kada ih na to natera bolest. Ćorović je naglasila da u mlađim danima treba da se ulaže u zdravlje, da se preveniraju bolesti, ali i da se kontroliše zdravstveno stanje.
Govoreći o ulozi lekara, Ćorović je navela da je neophodno da edukuju pacijente i podižu im svest o prevenciji bolesti, u skladu sa njihovim godinama i pušačkim stažom, ukoliko postoji.
Kada je reč o ljudima koji boluju od raka pluća, oni u Udruženju mogu da dobiju sve neophodne informacije i savete o tretmanu bolesti, ali i da je veoma važan odnos lekar-pacijent.
"Poverenje je najbitnije, da slušamo savete lekara, jer on najbolje zna. Nemojte da mislite da sam protiv alternative bilo kakvih vrsta, ali ono što daje zvanična medicina, to je osnova, a sve ostalo treba da se dopunjava i može da se dopunjava, bar po mom mišljenju, ali bez zanemarivanja onoga što kaže struka", rekla je Ćorović.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.