Ukazano je i da sve veći broj dece iz regiona dolazi u Institut kao najveću pedijatrijsku ustanovu u Srbiji
U Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije "Doktor Vukan Čupić", u novoj sali za kateterizaciju, u toku jučerašnjeg dana uspešno su obavljene dve interventne kardiološke procedure.
Deca koja su primljena preključe već danas idu kući.
"Ovo stvarno jeste dobro jutro za pedijatrijsku medicinu i decu sa urođenim srčanim manama kojima je neophodno lečenje u ovakvoj najsavremenijoj kateterizacionoj sali trenutno u Evropi. Cilj je da što manje dece upućujemo na kardiohirurško lečenje, da im pružimo što kvalitetnije lečenje i da im omogućimo da vode normalan i zdrav život", rekao je za Tanjug dr Vladislav Vukomanović, načelnik kardiološke službe i zamenik direktora Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta.
On je precizirao da su urađene prve dve interventne kardiološke procedure.
"Dete od sedam godina koje je imalo suženje na jednom krvom sudu, to suženje je prošireno specijalnim balonima. Drugo dete od šest meseci imalo je tešku stenozu plućne arterije, takođe je urađena dilatacija balonom i to je dete sada zdravo", rekao je dr Vukomanović.
Ta deca su primljena prekjuče, juče je urađena intervencija i oni danas idu kući, rekao je on.
"Ovo je takvozana 'bi plejn' kateterizaciona sala. Mi smo još pre blizu 40 godina imali neku salu koja je proizvodila tada naša snažna elektronska industrija Niš. Ta sala je ispunila svoj zadatak, onda je došla druga mono plejn sala, a ovo je vrh kada je reč o tehnologiji rešavanja problema kod dece sa urođenim srčanim manama i uopšte u kardiologiji i odraslih i dece", rekao je dr Vukomanović.
On je ukazao da sve veći broj dece iz regiona, pre svega iz Bosne i Hercegovine, pa i Makedonije, manji broj i Crne Gore, dolazi u Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta kao najveću pedijatrijsku ustanovu u Srbiji.
"Praktički veliki broj procedura ili najveći deo procedura koje se primenjuju u najsavremenijim kardiološko-kardiohirurškim pedijatrijskim centrima sprovodi se i u našoj ustanovi. Od 130 do 150 intervencija se sprovodi", zaključio je dr Vladislav Vukomanović.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.