Veštačko srce: Institut 'Dedinje' spasava život i pruža obolelima most ka transplataciji

Pre nekoliko decenija mogli smo samo da maštamo da će ugradnja veštačkog srca biti naša realnost, a danas ona to zaista i jeste.

Autor: Milijana Mićunović
26.10.2022. 19:54
  • Podeli:

Ugradnja veštačkog srca i dalje nije baš česta procedura. Većina od 2.000 veštačkih srca ugrađena je u Americi, dok je jedna trećina tog broja u Evropi. 

Institut za kardiovaskularne bolesti ,,Dedinje” jedini je centar u Srbiji koji to radi. Pored toga, jedini u ovom delu Evrope koji je zvanični trening centar za ugradnju veštačkog srca. 

Danas priliku da uče od naših lekara imali su predstavnici Instituta za srce i krvne sudove Semelvajz iz Budimpešte.

"Čitav tim je došao da uči od nas nešto. Da uči kako se ugrađuje veštačko srce. Mi smo tu dobri. To nije mala stvar da smo u nečemu lideri. Da je ova mala zemlja, napaćena, u nečemu lider i da može druge, snažnije zemlje, da uči", kaže dr Saša Borović, kardiohirurg.

"Ovo je najbolji i jedini način da se nauči ovakva veština. Ne možete ovo da naučite sa papira ili knjige. Moraš da budeš tu, da gledaš, da pokušaš svojim rukama", pojašnjava prof. Ištvan Hartiancki, direktor kardiohirurgije Instituta za srce i krvne sudove Semmelweis univerziteta.

Od 50 do 75 odsto bolesnika kod kojih je bolest u završnoj fazi ne preživi ni godinu dana. U Srbiji na transplantaciju srca čeka između 20 i 40 pacijenata, zato je veoma značajno što u našoj zemlji postoji ovakav tim lekara.

"Ovo je najteža grana medicine. To su beznadežni slučajevi koji lutaju od klinike do klinike, koji na Institutu "Dedinje" vide svoju kuću. Podsetiću vas da smo prvog takvog pacijenta uradili 9. decembra 2017. godine i on još uvek čeka transplataciju srca, ali je živ", kaže prof. dr Milovan Bojić, direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti ,,Dedinje” .

Ostaje nada da će ova procedura biti svakodnevica, ne samo u Srbiji, već u celom svetu i da će mnogi životi biti spaseni.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()