Život sa teškom dijagnozom je sam po sebi izazovan
Dostupnost inovativnih lekova u Srbiji znači nadu pacijentima u kasnim fazama zloćudnog tumora kože, melanoma, da će umesto, kako neki kažu, "smrtne presude", moći da kontrolišu bolest i s njom žive, rečeno je danas na konferenciji Udruženja pacijenata obolelih od melanoma (UPOOM).
Prioritet je da ova terapija bude dostupna i za još tri grupe obolelih, saglasni su pacijenti i struka.
Na kombinovanu imuno-terapiju za metastatski melanom čeka oko 250 obolelih, za retki melanom oka do deset, a adjuvantnu terapiju za stadijume 2B i 2C više od 200 pacijenata, istakla je danas prof. dr Lidija Kandolf.
Ona je na konferenciji UPOOM-a, na kojoj je najavljen 9. regionalni skup o melanomu, koji će biti održan ovog vikenda u Beogradu, naglasila da su dosadašnja iskustva sa inovativnom terapijom u Srbiji promenila prognozu bolesti.
"Očekujemo da ćemo već u narednim godinama imati rezultate adjuvantne terapije koja smanjuje rizik za pojavu udaljenih metastaza za 50 odsto", navela je Kandolf govoreći o lečenju melanoma koji se proširio na limfne čvorove.
Uz target i imuno terapiju kod metastatske bolesti, dodala je, poražena je pesimistična prognoza od samo šest ili sedam meseci života za obolele.
"Imamo pacijente koji se leče od 2017. i 2019. godine, kada su obe opcije postale dostupne. Oni imaju i dan-danas zadovoljavajući kvalitet života", ističe Kandolf.
Život sa teškom dijagnozom je sam po sebi izazovan, kaže predsednik UPOOM-a, Savo Pilipović, a posebno, dodaje, kada postoje strah i neizvesnost da terapije nema.
"Moja majka je lekar u penziji i naučena je, jer za vreme njenih studija nije bilo inovativne terapije, da je melanom smrtonosna bolest. Kada sam oboleo 2012. godine, bio je to težak udarac za čitavu porodicu, a posebno za nju", rekao je Pilipović.
Dodao je da se, nakon 11 godina na inovativnoj terapiji za metastatski melanom, strah od ponovne aktivacije bolesti smanjio, ali ne i potpuno nestao. Te strahove, iskustva, savete, kao i tugu zbog prijatelja koji su ih napustili, već 10 godina dele članovi Udruženja pacijenata obolelih od melanoma.
Na Devetoj regionalnoj konferenciji u Beogradu okupiće se stručnjaci koji se bave lečenjem melanoma i pacijenti koji se bore s ovom bolešću iz Srbije, Hrvatske, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine...
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.