Gotovo 80 odsto budućih prvaka ima problem sa govorom i potreban im je logopedski tretman.
U poslednjih deset godina deca ne progovaraju do pete godine. To je zabrinjavajući podatak, koji potvrđuju i ovogodišnji rezultati sistematskog pregleda za polazak u školu.
Gotovo 80 odsto budućih prvaka ima problem sa govorom i potreban im je logopedski tretman.
Koliko nas obraduju dečije prve izgovorene reči, toliko je zabrinjavajuće ako ih ne čujemo u očekivanom periodu. I tada nema bežanja od realnosti i roditelji moraju da znaju:
"Da se zabrinu ukoliko dete ozmeđu 12-15 a ne odaziva se na svoje ime, nije se razvilo pokazivanje prstićem, nemamo odgovor glavom na 'da' i 'ne', ako nemamo tu reč do 18 meseci potrebna je konsultacija logopeda", kaže Ružica Ćirković iz Edukativnog centra "Radost govora".
Oni koji svakodnevno rade sa decom potvrđuju da deca često kasnije progovaraju, zbog čega je važno da se rano i pravovremeno deluje, kako bi dete na vreme bilo uključeno u logopedski tretman.
"Deca ne progovaaraju zato što nemaju potrebe, ugađamo im dovoljno da nemaju p otrebe da bilo sta traže, tako da to je jedan od razloga kasnijeg progovaranja. Progovarajut tek kad dođu u kontakt sa novom socijalnom sredinom, kada moraju da sesporazumevaju govorom a ne znacima", pojašnjava školski psiholog Branka Tišma.
Poteškoće u predškolskom periodu utiču na razvoj ličnosti deteta kasnije u školi. Godinama je glavni krivac za ovakvu situaciju bio i ostao -
mobilni telefon.
Posebno brinu reči psihologa: današnja deca se sve manje igraju.
"Vi kad pitate roditelje oni vam nabroje različite sportove kojima se bave a niko ne kaže, igra se lutkama, kamionima, obručima, kockama, krpicama, igra se lekara...tih simboličkih igara. Zapravo sve te razvojne igre pokazuju nam stepen razvoja dete", pojašnjava Tišma.
"Zamislite jednog đaka prvaka koji treba da se predstavi pred celim odeljenjem i koji muca ili nepravilno izgovara glasove, kako to može da utiče na . N je jako važno da budu prhvaćeni i sredina naravno da reaguje na takvu decu", kaže Ćirković.
A pre bilo kakvih uređaja glavni krivci su upravo oni koji decu najviše vole - njihovi roditelji.
Od problema se ne beži, sa decom se razgovara, a u rukama stručnjaka ima nade i za najteže slučajeve.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.