Štucanje se pojavljuje iz više razloga, neki su fizički, a neki emocionalni, a na kraju dolazi do iritacije u nervu koji povezuje mozak s dijafragmom.
Štucanje je obično privremeno, ali u retkim slučajevima može potrajati duže vreme. Obično se to događa zbog oštećenja ili pogoršanja živaca povezanih s dijafragmom, kaže dr. Khatri.
Jednom je smešno, dvaput je smešno, a sve više od toga je naporno. Štucanje počinje puno niže u telu,u dijafragmi, mišiću u obliku kupole koji se nalazi između pluća i želuca. Normalno, dijafragma se povlači prema dolje kad udišete kako bi vazduh ušao u pluća, a zatim se opušta kad izdišete tako da vazduh može ići natrag iz pluća i izaći kroz nos i usta, pojašnjava dr. Minesh Khatri, vanredni profesor na Medicinskom fakultetu Long Islanda NYU u SAD-u.
"Ali ako nešto iritira dijafragmu, može doći do grčenja, prisiljavajući vas da iznenada uvučete vazduh u grlo, gde dolazi do govornog sistema. Zbog toga se glasnice odjednom približe i stvaraju zvuk 'hik' - dodao je.
Štucanje se pojavljuje iz više razloga, neki su fizički, a neki emocionalni, a na kraju dolazi do iritacije u nervu koji povezuje mozak s dijafragmom.
Neki uobičajeni uzroci štucanja su preterana konzumacija hrane, prebrzo jedenje, osećaj nervoze ili uzbuđenja, konzumiranje gaziranih pića ili previše alkohol,stres, nagla promena temperature, gutanje vazduha tokom sisanja bombona ili žvakanja, a postoji i dugotrajno štucanje.
Štucanje je obično privremeno, ali u retkim slučajevima može potrajati duže vreme. Obično se to događa zbog oštećenja ili pogoršanja živaca povezanih s dijafragmom.
Takođe, štucanje koje traje neko vreme zna da bude posledica poremećaja centralnog nervnog sistema poput encefalitisa i meningitisa ili metaboličkih poremećaja kao što su dijabetes i zatajenje bubrega. I neki lekovi, poput steroida ili nekih sredstava za smirenje mogu izazvati dugotrajno štucanje. Čak i određeni zahvati, posebno oni koji zahtevaju anesteziju, mogu uzrokovati štucanje.
Napomenuo je da, ukoliko štucanje traje duže od 2 dana ili ako je toliko jako da ometa jedenje, disanje, spavanje ili vam uzrokuje nelagodu, svakako bi trebalo da se javite lekaru.
"Uz to, odmah razgovarajte sa svojim lekarom ako uz štucanje imate bilo kakvu bol u stomaku, temperaturu, otežano disanje, povraćanje ili iskašljavanje krvi", kazao je Khatri.
"Ne želim vas razočarati ako se nadate da će vam štucanje prestati tako što ćete stajati naglavačke ili ako vas neko uplaši, ipak nema naučnih dokaza da to deluje. Međutim, neki stručnjaci smatraju da zadržavanje daha ili disanje u papirnu kesu može biti od koristi; obe tehnike uzrokuju nakupljanje ugljik dioksida u plućima, što opušta dijafragmu", savetuje dr. Minesh Khatri, piše webmd.co, prenosi 24sata.hr.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.