Istraživači su želeli da budu što je moguće detaljniji, koristeći izbor kesica čaja na rasprodaji
Poznato je da je mikroplastika sveprisutna. Ulazi u ljudsko tkivo i flaširanu vodu. Ali možda ćete biti neprijatno iznenađeni koliko se ovih sitnih fragmenata može sakriti unutar jedne vrećice čaja. Nova studija istraživača otkrila je da pojedinačne kesice čaja mogu osloboditi milijarde mikro- i nanoplastičnih čestica u svakom milimetru vode u kojoj su potopljene.
U toj studiji istraživača sa Autonomnog univerziteta u Barseloni (UAB) u Španiji otkriveno je da pojedinačne kesice čaja mogu osloboditi milijarde mikro- i nanoplastičnih (MNPL) čestica u svakom milimetru vode u kojoj su potopljene.
Ovi brojevi mogu izgledati iznenađujuće visoki, ali su u skladu sa prethodnim istraživanjima koja su se bavila kombinacijom plastike i visokih temperatura, kao što su posude za hranu postavljene u mikrotalasnu pećnicu.
Ranije studije su izazvale zabrinutost u vezi sa količinom i potencijalnim zdravstvenim efektima sintetičkih čestica iz kesica čaja. Tokom ovog istraživanja, istraživači su želeli da budu što je moguće detaljniji, koristeći izbor kesica čaja na rasprodaji.
Upotreba laserskih tehnika za merenje brzine i rasejanja svetlosti dala je veoma tačnu sliku o hemijskim i fizičkim svojstvima čestica oslobođenih iz kesica čaja, prenosi Tportal.
Testirane su tri vrste kesica čaja. One napravljene prvenstveno od polipropilena oslobađaju oko 1,2 milijarde čestica po mililitru, sa prosečnom veličinom od 136,7 nanometara. Celulozne kese emituju u proseku 135 miliona čestica po mililitru, veličine oko 244 nanometra.
Najlon-6 vrećice čaja obično oslobađaju 8,18 miliona čestica po mililitru, sa prosečnom veličinom od 138,4 nanometra.
Istraživači su takođe testirali kako čestice MNPL stupaju u interakciju sa ljudskim crevnim ćelijama, otkrivši da su u ćelijama koje proizvode sluz nivoi apsorpcije dovoljni da plastika stigne do jezgra ćelije. Korisno otkriće u smislu procene uticaja plastike na zdravlje.
Razlike u interakciji mogu rezultirati specifičnim obrascima akumulacije, profilima toksičnosti, imunološkim odgovorima i dugoročnim zdravstvenim efektima kao što su genotoksičnost i karcinogenost.
Istraživački tim poziva na standardizaciju upotrebe plastike u ambalaži za hranu kako bi se zaštitilo javno zdravlje. Iako ostaju mnoga pitanja o uticajima, sve veći broj dokaza pokazuje da sve veće prisustvo malih plastičnih čestica može ugroziti ekosisteme i naše zdravlje.
Smatra se da mikroplastika i nanoplastika mogu ometati normalno funkcionisanje ćelija i povećati verovatnoću infekcija. Takođe smo videli plastiku u crevima koja je povezana sa stanjima kao što je inflamatorna bolest creva, piše Science Alert. Istraživanje je objavljeno u časopisu Chemosphere.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.