Ako žena ima dijabetes tipa 2, njen rizik od srčanog udara se ubrzava i postaje jednak onom kod muškaraca
Jednostavna razlika u genetskom kodu, dva X hromozoma naspram jednog X hromozoma i jednog Y hromozoma, može dovesti do velikih razlika u srčanim oboljenjima.
Ispostavilo se da ove genetske razlike utiču ne samo na polne organe i pol koji je dodeljen pri rođenju - one suštinski menjaju način na koji se kardiovaskularne bolesti razvijaju i predstavljaju.
Žene češće od muškaraca umru nakon prvog srčanog ili moždanog udara. Takođe je veća verovatnoća da će imati dodatne ili različite simptome srčanog udara osim bolova u grudima, kao što su mučnina, bol u vilici, vrtoglavica i umor.
Dok žene u periodu pre menopauze imaju manji rizik od kardiovaskularnih bolesti od muškaraca, njihov kardiovaskularni rizik se dramatično ubrzava nakon menopauze.
Osim toga, ako žena ima dijabetes tipa 2, njen rizik od srčanog udara se ubrzava i postaje jednak onom kod muškaraca, piše The Conversation.
Uprkos ovim razlikama, jedna ključna stvar je ista: srčani udar, moždani udar i drugi oblici kardiovaskularnih bolesti su vodeći uzrok smrti za sve ljude, bez obzira na pol.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.