Istraživači su saopštili da na to ukazuju tri dokaza
Sve ukazuje na to da su dinosaurusi gotovo sigurno imali nešto što bi moglo biti ekvivalent usnama, novo je otkriće naučnika objavljeno u časopisu Sajens, kojim se osporava popularna teza da su ti predatori imali velike, opasne zube koji im štrče iz usta.
Istraživači su saopštili da na to ukazuju tri dokaza - anatomija lobanje i vilice u grupi zvanoj teropodi, koja je obuhvatala sve dinosauruse koji su jeli meso, zatim obrasci istrošenosti njihovih zuba i odnos između veličine zuba i veličine lobanje, preneo je Rojters.
"Naša studija sugeriše da teropodnim dinosaurusima zubi nisu bili otkriveni kada su im usta bila zatvorena", rekao je paleontolog sa američkog Univerziteta Obern Tomas Kalen, vodeći autor pomenute studije objavljene u časopisu Sajens.
On kaže da bi se usne dinosaurusa razlikovale od usana sisara po tome što bi pokrivale zube, ali ne bi mogle da se pomeraju nezavisno, odnosno da prave pokrete koje povezujemo sa usnama kod ljudi ili drugih sisara.
"Usne dinosaurusa bi bile sličnije usnama mnogih guštera ili vodozemaca, čak i ako strukturu i termin obično povezujemo sa sisarima poput nas“, rekao je paleontolog.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.