Prema istraživanjima Instituta za stočarstvo, ostalo je još oko 200 pirotskih ovaca, što pokazuje da je neophodno reagovati
Svrljig, Pirot, Sjenica i Dimitrovgrad ponose se autohtonim rasama ovaca i koza. Njihova specifičnost razvijala se vekovima, međutim u eri visoke potrošnje, mnogima je opstanak upitan, prevashodno Balkanskoj i Srpskoj beloj kozi.
Uvozne rase koje daju više mesa i mleka gotovo su istisnule ono jedinstveno iz Srbije. Ipak, očuvanje autohtonih vrsta pomoći će i stočarima, jer će nove rase postati još bolje. Ipak, rasi Karakačanska pramenka neophodna je zaštita, a reč je o autohtonoj rasi sa Stare planine, sa najgrubljom vunom i izuzetnom otpornošću na vremenske uslove
"Ono što je bio trend nekih proteklih decenija jeste da se autohtone vrste pretapaju, da se ukrštaju sa produktivnijim rasama da bi se povećala mlečnost, količina i kvalitet mesa. Sada je trend suprotan- sada su naučnici shvatili da te lokalno adaptirane populacije imaju neke izuzetne osobine koje mogu da se implementiraju sa produktivnijim rasama. One su zapravo izvor za oplemenjivanje", objašnjava Jelena Aleksić iz Instituta za molekularnu genetiku i genetički inženjering.
Prema istraživanjima Instituta za stočarstvo, ostalo je još oko 200 pirotskih ovaca, što pokazuje da je neophodno reagovati. Orijentacija ka profitabilnim rasama uzima svoj danak, a zapravo autohtone rase mogu da budu pokretač ruralne ekonomije.
Neke su nestale, a opsežno istraživanje nije rađeno 30 godina. Ipak novi rezultati bi mogli da daju inovativnije smernice stočarima, ali i da promene stočarstvo, jer su visoravni Srbije iznedrile neverovatan geno-fond.
"One imaju kulturni, istorijski, nacionalni i socio-demografski značaj za zemlju. Ukoliko naučna elaboracija bude potvrdila da se zaista radi o zasebnim vrstama, Srbija će imati benefita. Naše kolege iz okruženja su sve svoje takve vrste okarakterisale kao zasebne vrste", objašnjava naučni savetnik Instituta za stočarstvo Dragana Ružić Muslić.
A da je očuvanje geno-fonda strateški imperativ, svesne su i nadležne institucije, pre svega Ministarstvo poljoprivrede, pa je raspisan javni poziv za subvencije i podršku u uzgajanju autohtonih rasa.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.