U analizu su uključeni i faktori poput socijalne podrške, očekivanja u životu, ljubaznosti i izostanka korupcije
Ukoliko se pitate koja je i zvanično najsrećnija zemlja za život, dokazano je da je u pitanju Finska. Kako se navodi, u njoj je život kao u raju.
Sprovedeno je istraživanje u kojem su bili uključeni ljudi iz 156 zemalja, a pitali su ih da ocene svoj život na skali od 1 do 10. Na osnovu rezultata iz "World Happiness Report-a", Finska se našla na poziciji najsrećnije zemlje na svetu. A čar se krije u tome, što Finci nikada ne rade sledeće tri stvari.
Posebno ako je reč o materijalnom bogatstvu i pokazivanju tog bogatstva.
" Jednom prilikom našao sam se u društvu jednog od najbogatijih Finaca. Gurao je svoje dete u kolicima prema tramvajskoj stanici. Mogao je da kupi auto kakav želi, da plati vozača, ali ne. Javni prevoz je za njega sasvim prihvatljivo rešenje. Tako izgleda uspeh u Finskoj. Ne izdvajate se i živite kao 'sav normalan svet' ", istakao je jedan stanovnik Finske.
Koji je prvi korak ka sreći?
Fokusirajte se više na ono što vas čini srećnim, a manje na to da svima oko sebe izgledate kao da ste uspešni. Prvi korak ka sreći je da uspostavite svoje sopstvene standarde, umesto da svoja postignuća poredite sa tuđim.
Prema istraživanju iz 2021, 87% Finaca smatra da je priroda izuzetno važna jer im obezbeđuje mir, pomaže da povrate energiju i opušta ih.
"U Finskoj, zaposleni imaju četiri nedelje letnjeg odmora. Mnogi od nas to vreme koriste da odu na selo i dopune se energijom koju pruža priroda. Što manje izbora i opcija, čak do te mere da u kući u kojoj boravimo nema ni struje ni tekuće vode, to bolje", dodaje drugi stanovnik najsrećnije zemlje na svetu.
Brojna naučna istraživanja su pokazala, da što je poverenje među ljudima veće oni su srećniji. Ovaj zanimljiv eksperiment nosi naziv “ izgubljeni novčanik“, i sproveden je 2022. kako bi se testiralo poštenje građana. Tom prilikom, ostavljeno je 192 novčanika na javnim mestima u 16 gradova širom sveta. U Helsinkiju je ostavljeno 12. Vlasnicima je vraćeno 11.
Finci jednostavno veruju jedni drugima i izuzetno cene iskrenost. Ako zaboravite računar u biblioteci ili vam u prevozu ostane telefon, možete biti gotovo sigurni da ćete ih dobiti nazad.
Kako možemo i mi da započnemo lanac poverenja?
Mali gestovi, poput pridržavanja vrata strancu ili prepuštanje sedišta u prevozu mogu napraviti veliku razliku, i biti odličan početak promene. Kada bi svako polazio od sebe, svet bi bio mnogo lepše mesto i bilo bi zasigurno više najsrećnijih mesta za život, od jednog.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.