Šangajski park divljih životinja sprovodi mere zimskog zagrevanja kako bi životinjama omogućio da i po hladnom vremenu uživaju u svom prirodnom staništu
Tokom hladnog vremena svi razmišljamo kako adekvatno da se obučemo, ali mali je broj onih koji razmišljaju o tome kako da utople svoje ljubimce.
U kineskim parkovima divljih životinja upravo to rade, veterinari brinu da životnjama ne bude hladno i da imaju najprijatnije uslove.
Šangajski park divljih životinja sprovodi mere zimskog zagrevanja kako bi životinjama omogućio da i po hladnom vremenu uživaju u svom prirodnom staništu. Grejanje je uključeno danonoćno, a neke životinje useljene su u klimatizovane prostorije.
Njihova hrana je obogaćena kako bi im se pomoglo da se nose s prohladnim vremenom. Biljojedima se daju veće količine lucerke i ovčje trave, dok se mesožderima postepeno povećavaju količine visokokaloričnog mesa poput ovčetine. Tokom sunčanih dana životinje će biti izvođene napolje kako bi bile zdrave.
Drvene kuće opremljene su podnim grejanjem i lampama za grejanje da bi se životinje zaštitile od hladnoće. Međutim, ne vole sve višu temperaturu.
"Naši zlatni majmuni i crvene pande zapravo više vole hladnoću nego toplotu. Tokom hladnog vremena, ove životinje postaju aktivnije. One su dobro prilagođene ovom okruženju, što im omogućava da bolje pokažu svoje prirodne instinkte i ponašanje", ističe Jin Sjaojun, nadzornik Odeljenja za upravljanje životinjama u Šangajskom parku.
Još jedan dobar primer iz Kine je zoološki vrt Čengdu u jugozapadnoj provinciji Sečuan, gde su takođe postavljeni grejači kako bi se omogućila topla zima nekim životinjama, kao što su majmuni iz tropskih krajeva, šimpanze, lemuri i vodozemci.
"Iako verujemo da se mnoge životinje u divljini zapravo ne plaše hladnoće, mi smo odlučili da im pomognemo, jer smo primetili da se u našem vrtu teško zagrevaju. Da im ne odgovara kombinacija vlage i niske temperature. Zbog toga smo uveli grejalice i podno grejanje, a gmizavcima čak grejemo vodu", kaže Jang Ruilin, šef tima za okruženje u zoo-vrtu Čengdu.
U vrtu su postavljene UVA i UVB lampe kako bi se obezbedilo dovoljno sunčeve svetlosti. Svaki boks u zoološkom vrtu opremljen je termometrima za praćenje temperature u realnom vremenu.
Vazdušni i električni grejači mogu fleksibilno da se podese u skladu sa potrebama različitih životinja u bilo kom trenutku. Pored grejača, na zemlju su položeni i džakovi slame kako bi se životinjama obezbedio topao "krevet".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.