Septembar obeležio pomor ptica: Pitali smo stručnjake kako da pomognemo iscrpljenim lastama

Prethodnih dana širom Evrope zabeležen je masovni pomor lasta usled naglog zahlađenja i obilnih padavina.

Autor: Tijana Škodrić
20.09.2024. 19:57
  • Podeli:

U Srbiji su takođe primećena stradanja, pretežno gradskih lasta, ali i sa priobalja Dunava stižu potresni video snimci na kojima se vidi na desetine uginulih lasti. Kako sugrađani mogu da pomognu i šta nam ptice ovim poručuju?

Tužna slika iz mesta Odžaci, na kojoj se vide laste koje su vremenski uslovi prekinuli su u seobi.

Najpoznatije selice teške su tek oko 20 grama, ali su sposobne da prevladaju surovu Saharu i iscrpljujuće mediteranske oluje. Ipak, nepredviđenu hladnoću nisu uspele.

„Njih je iznenadilo ovo izuzetno hladno vreme, pogotovo gradske laste koje se genzde nešto kasnije u septembru. Moramo da kažemo da se laste hrane insektima koji nisu toliko aktivni kada zahladni, tako da imaju problem hladnoće, a imaju i problem nedostatka hrane. One imaju izuzetno brz metabolizam, jedna lasta može za sat vremena da pojede i do 60 insekata“, objašnjava za UNU Uroš Stojiljković iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Direktne posledice klimatskih promena, koje ne dolaze nego su već tu, upravo se i vide kroz ovaj primer. U Evropi je situacija još gora, kaže Uroš Stojiljković i dodaje da građani ne mogu mnogo da pomognu, ali ukoliko imate pomoćne objekte, štale, ambare, slobodno otvorite da bi laste mogle da uđu i ugreju se.

„Ako vidite laste da su se okupille na simsu ili terasi, nemojte ih uznemiravati, nemojte previše šetati, ostavite ih na miru. Dovoljno im je stresna ova situacija, a one se nas dodatno plaše, ukoliko ste pronašli lastu koja je na zemlji, koja kunja, ali je živa, uzeti je i staviti je u kutiju, staviti na mirno mesto, i nenasilno hraniti. Ljudi greše pa ih hrane semenkama, laste se dakle hrane insektima, semenke neće uzimati“, ističe Stojiljković.

Ukoliko naletite na lastu koja pokušava da preživi u ovim uslovima, obavezno obavestite nadležne institucije koje zbrinjavaju životinje - to su Zavod za zaštitu prirode Srbije i Pokrajinski zavod kada  je u pitanju pokrajina Vojvodina, koji će ili izaći na teren ili pružiti stručni savet.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()