Ukoliko ste izgubili ili pronašli psa, evo šta sve možete da uradite.
Na društvenim mrežama novi nestanak i pronalazak pasa i mačaka, objavljuje se na svakih nekoliko minuta. Vlasnici pokušavaju na sve moguće načine da pronađu ljubimce, koji bežeći od buke čak uđu i u gradski prevoz i završe u drugom delu grada.
"Beograd. Pas je preplašen od vatrometa i petardi i trči po ulici. Vidi se da je nečiji, negovan i sa ogrlicom. Zadržala sam ga na kratko, međutim pukla je petarda i krenuo je da me ugrize i pobegao, molim vas delite", samo je jedan od oglasa.
"Traži se vlasnik, viđen je u ulici Dečanska kod tunela, nema čip, ali ima ogrlicu sive boje", piše u drugom.
" Samo jedna želja da se ispuni u 2023 godini, da ponovo zagrlim mog malog druga. Da me pogledaju te tople okice kao nekada. Molimo ljude da obrate pažnju, garantujemo nagradu od 300 evra", piše u trećem.
Osim na društvenim mrežama zabrinuti vlasnici traže pomoć i od "Animal Rescue".
"To je sad samo potraga za njima, neki upadnu u šahte i u bunare i obavezno proverite u svom kraju da nisu upali u šaht ili bunar. Neki psi podlete pod auto nažalost i onda se desi da stradaju. Njih opet pokupi služba Zoohigijene, pa proverite u Veterini Beograd da nisu možda, ti psi tamo završili ", kaže Aleksandar Gavrić iz Animal Rescue.
Mnogi psi se zavuku i u šupe i u podrume i danima ne izlaze jer su istraumirani, kako dodaje, zato je najbolje da se pretraži kraj u kojem ljubimac nestao.
"Animal rescue" postoji sedam godina i spasavaju i domaće i divlje životinje i to potpuno besplatno. Neretko se volonteri izlažu opasnostima, a do sada su spasili više od 5.000 životinja. Tokom praznične atmosfere imaju najviše poziva i posla.
"Što se tiče sad ovog perioda kad mogu petarde svakog trenutka da puknu, budite uz svoje ljubimce, ako šetate psa da budu obavezno vezani, nikako bez povoca. Ukoliko ste u kući i ukoliko znate da se vaša životinja plaši buke. Budite uz nju, zagrlite, tešite je, hrabrite je, pustite neku muziku ili se zavucite u neki deo stana, koji je zvučno izolovan", kaže Gavrić.
Osim društvenih mreža i organizacije "Animal rescue" vlasnici čiji su psi čipovani, a podsećamo da je to zakonska obaveza svih, nestanak ljubimaca moraju da prijave veterinaru ili Veterini Beograd u roku od 72 sata, u suprotnom će se smatrati da je pas napušten.
To može i onlajn da se uradi. Uz sve to najveću zahvalnost vlasnici duguju upravo onima koji pronađu psa, sklone ga sa ulice i dođu do vlasnika, na bilo koji gorepomenuti način.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.